واکنش آمریکا به بیانیه اخیر ایران درباره برجام

© AFP 2022 / Claudio Reyesواکنش آمریکا به بیانیه اخیر ایران درباره برجام
واکنش آمریکا به بیانیه اخیر ایران  درباره برجام - اسپوتنیک ایران
Telegram
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده قبل از عکس العمل نشان دادن به بیانات تهران درباره توقف انجام برخی از اقدامات در چارچوب برجام، منتظر گام های ایران در این راستا خواهند ماند.

ظریف: ایران به دنبال تنش در خاورمیانه نیست - اسپوتنیک ایران
ظریف: ایران به دنبال تنش در خاورمیانه نیست+ ویدیو
به گزارش اسپوتنیک، پومپئو در یک کنفرانس خبری در چارچوب بازدید از لندن ضمن بیان این مطلب گفت:" ما می خواهیم منتظر شده و ببینیم ایران در واقع چه اقداماتی را انجام خواهد داد".
پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود اعلام نمود که امروز 18 اردیبهشت یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و زیرپا گذاشتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل می گذرد. 
وی افزود: اساس برجام یک تصمیم ملی و راهبردی بود ، برجام نه تصمیم فردی ، نه تصمیم جناحی و نه تصمیم دولتی بود ، تصمیم ملی و تصمیم کل نظام بود. 
روحانی در سخنان خود از از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبر داد.
از سوی دیگر امروز در بیانیه شورای امنیت ملی ایران آمده است که ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند. ایران به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانکی و نفتی فرصت داده است تا به تعهدات خود بازگردند.
شایان ذکر است، در تاریخ 8 مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران می شود و قرار بود با اجرای آن تحریم های آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپاعلیه ایران بتدریج لغو شود. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала