ترامپ قطعنامه کنگره علیه حمایت از عربستان را وتو کرد

مجلس سنای آمریکا نتوانست مانع از وتوی ترامپ در رابطه با قطعنامه کنگره علیه حمایت عربستان در یمن بشود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه«هیل»، در مجلس سنا آمریکا در جریان رأی گیری در روز 2 ماه مه نتوانستند مانع از وتوی ترامپ بشوند. سنا طی قطعنامه ای از واشنگتن خواسته بود که به حمایت از عملیات نظامی تحت حمایت عربستان سعودی در یمن  پایان بدهد.

53 نفر علیه این قطعنامه و 45 نفر بر له این قطعنامه رأی دادند. البته انتظار چنین نتیجه ای می رفت، زیرا قبلا جهت تصویب قطعنامه در خصوص یمن فقط 54 سناتور آمریکایی به آن رأی دادند، در حالی که برای تصویب آن 67 رأی لازم بود.

با وجود این، این رأی گیری باعث توجه به درگیری در یمن شد. در ماه مارس مجلس سنای آمریکا جهت تصویب قطعنامه که رئیس جمهور را به قطع حمایت از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن فرا می خواند رأی داد.

اما دیرتر دونالد ترامپ این قطعنامه را وتو کرد و اظهار داشت که این سند تأثیر منفی بر سیاست خارجی آمریکا می گذارد.

در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع نیروهای حوثی عضو جنبش شیعه «انصارالل»" و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن قرار دارند که مورد حمایت جامعه بین المللی است. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارند. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند ، پشتیبانی می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала