چه حکمی در انتظار فوتبالیست هایی است که از هدایتی پول گرفته اند؟

© Fotolia / Romanچه حکمی در انتظار فوتبالیست هایی است که از هدایتی پول گرفته اند؟
چه حکمی در انتظار فوتبالیست هایی است که از هدایتی پول گرفته اند؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
بعد از اینکه در جلسات دادگاه مشخص شد که حسین هدایتی به افراد بسیاری پول پرداخت کرده که بیشترشان هم فوتبالیست یا مربوط به فوتبال هستند؛ حالا این سئوال مطرح شده که نحوه محاکمه یا برخورد با این افراد چگونه خواهد بود؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، هدایتی با استفاده از ارتباطی که با مدیران بانک سرمایه داشته و قیمت‌گذاری غیرواقعی املاکی که به ترهین این بانک درآورده، 586 میلیارد تومان از این بانک وام گرفته و امروز با اصل و سود وام دریافتی، یک هزار و 500 میلیارد تومان فقط به بانک سرمایه بدهکار است.

رسول قهرمان، نماینده دادستان تهران در رابطه با افرادی که از هدایتی پول گرفته‌اند گفت: این افراد باید پول‌ها را برگردانند حتی اگر کابین همسران‌شان شده باشد.

سؤالی که طی روزهای گذشته در برخی محافل و در بین مردم مطرح شده این است که آیا افرادی که از حسین هدایتی پول گرفته‌اند نیز باید محاکمه شوند؟ و اینکه اگر این افراد در گرفتن پول‌ها جرمی مرتکب نشدند، آیا باید باز هم پول‌ها را برگردانند؟

در پاسخ به این سئوال باید گفت که طبق قانون پولشویی، اگر افرادی که از هدایتی پول گرفته‌اند، می‌دانسته‌اند منشاء این پول‌ها نادرست و غاصبانه بوده، قطعاً عمل‌شان عنوان "مجرمانه" دارد و باید تحت عنوان پولشویی محاکمه شوند اما از آنجا که فرض بر این است افراد مذکور از منشاء پول‌های هدایتی و چگونگی تحصیل نامشروع آن اطلاع نداشتند، بنابراین عمل‌شان عنوان مجرمانه ندارد.

نکته دوم هم این است که اطلاع‌ نداشتن این افراد اعم از فوتبالیست و غیرفوتبالیست، از منشاء پول‌های هدایتی و غاصبانه بودن آن، موجب نمی‌شود آنها پول‌ها را برنگردانند بلکه با این فرض هم یعنی عدم اطلاع از منشا این پول‌ها، باز هم وجوه دریافتی را باید به بیت‌المال بازگردانند زیرا وجوه مذکور، عواید ناشی از جرم است.

اتهامات حسن هدایتی، مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی به موجب تحصیل 8 فقره تسهیلات اعطایی به مبلغ 5 هزار و 869 میلیارد و 396 میلیون ریال، خیانت در امانت و پولشویی است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала