ادامه درگیری نظامی پاکستان و هند

© AFP 2022 / Aaamir Qureshi ادامه درگیری نظامی پاکستان و هند
ادامه درگیری نظامی پاکستان و هند - اسپوتنیک ایران
Telegram
ارتش پاکستان روز شنبه اعلام کرد: نیروهای این کشور یک فروند پهپاد جاسوسی هند را رهگیری و سرنگون کردند.


تنش ها بین هند و پاکستان - اسپوتنیک ایران
تنش ها بین هند و پاکستان
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، رسانه های پاکستانی امروز به نقل از روابط عمومی ارتش این کشور گزارش داد: پهپاد هندی با نقض حریم هوایی پاکستان در حال پرواز تا 150 متر داخل خاک این کشور بود.
ارتش پاکستان افزود: این پهپاد هندی در منطقه 'چکری' سرنگون شد.
این تازه ترین تنش نظامی میان دو کشور همسایه و رقیب سنتی پاکستان و هند محسوب می شود.
حمله تروریستی در کشمیر هند و متعاقب آن اتهام دهلی علیه اسلام آباد، باعث شد تا مرحله جدیدی از رویارویی میان دو کشور همسایه و هسته ای آغاز شود و این وضعیت تا جایی پیش رفت که هند حمله هوایی به پاکستان انجام داد و اسلام آباد نیز در واکنش به آن دو جنگنده هند را سرنگون کرد.
آخرین اقدام پاکستان درخصوص هدف گیری پهپاد هندی به سال 94 شمسی برمی گردد.
روابط عمومی ارتش پاکستان 24 تیرماه 94 با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که یک فروند پهپاد جاسوسی هند مجهز به دوربین پیشرفته عکسبرداری و تصویربرداری را در اطراف خط کنترل مرزی در منطقه کشمیر هدف قرار داده و سرنگون کرده است.
روابط دهلی نو و اسلام آباد بطور سنتی تیره است. دو کشور دچار اختلافات سیاسی، تاریخی و ارضی هستند و از جمله در رابطه با موقعیت حقوقی کشمیر اختلاف دارند که پس از کسب استقلال هند در سال 1947 و به دنبال ظاهر شدن دو کشور مستقل هند و پاکستان به دو بخش تقسیم شده است
حالا کشمیر منطقه مورد اختلافی است که تقسیم آن بین هند و پاکستان هنوز از لحاظ حقوقی به ثبت نرسیده است. جدایی خواهان کشمیری در حال مبارزه به خاطر استقلال یا الحاق این سرزمین به پاکستان در آنجا فعال هستند.
دهلی نو مقامات پاکستان را به حمایت از جدایی خواهان مسلح متهم می کند اما اسلام آباد این اتهامات را رد می کند.
بحران کشمیر پس از 14 فوریه شدت پیدا کرد که یک شبه نظامی انتحاری خود را در نزدیکی ستون پلیس نظامی هند منجر کرد که در نتیجه آن 45 نفر کشته شدند. گروه اسلام گرای موسوم به "جیش محمد" مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
به دنبال آن روز 26 فوریه هواپیما های نیروی هوایی هند اردوگاه "جیش محمد" در بخش پاکستانی کشمیر را بمباران کردند که در نتیجه آن تعدادی از شبه نظامیان و همچنین وسایل نقلیه، سلاحها و مهمات متعلق به آنها منهدم شدند. 
دیرتر ارتش پاکستان دو هواپیمای جنگی هند را که حریم هوایی این کشور را در منطقه مورد اختلاف کشمیر نقض کرده بودند، سرنگون نمود.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала