ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کدام کشور می تواند برای ایران دروازه تجاری ورود به اتحادیه اروپا باشد؟

اگر اینستکس راه‌اندازی شود، شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی ‌می‌توانند با همتایان اروپایی خود همکاری داشته باشند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، بررسی راه‌های گسترش روابط تجاری ایران و بلغارستان و اینکه مقام های دو کشور با اشاره به دوستی دیرینه و با قدمت دو طرف، حجم مبادلات دو کشور را دور از انتظار و خارج از دوستی تهران — صوفیه خواندند.

معاون امور ‌بین‌الملل اتاق تهران در این نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور یادآور شد:«عمر روابط تجاری ایران و بلغارستان عمر 120 ساله دارد و بلغارستان در زمان جنگ تحمیلی ایران، از جمله کشور‌هایی بود که به حمایت از ایران پرداخت.

وزیر خارجه آلمان: ساز وکار مالی اروپا حافظ برجام است - اسپوتنیک ایران
وزیر خارجه آلمان: ساز وکار مالی اروپا حافظ برجام است

تجارت دو طرف در این دوره افزایش یافت، اما پس از فروپاشی شوروی و پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا، تجارت دو کشور مسیر نزولی در پیش گرفت.

نشست بررسی راه‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی ایران و بلغارستان در اتاق بازرگانی تهران فرصتی برای ارزیابی ظرفیت های دو کشور بود.این نشست با حضور کریستو پولنداکوف، سفیر بلغارستان در ایران، بهمن عشقی دبیرکل و محمدرضا بختیاری معاون امور ‌بین‌الملل اتاق تهران، نمایندگانی از وزارت امور خارجه و نیز جمعی از فعالان اقتصادی ایرانی در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

به گفته بختیاری، حجم تجارت ایران و بلغارستان چشمگیر نیست، اما از کیفیت خوبی برخوردار است و با این حال سطح تجارت دو کشور باید متناسب با امکانات افزایش پیدا کند. اگر سازوکار مالی اروپا (اینستکس) راه‌اندازی شود، شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی ‌می‌توانند با همتایان خود در بلغارستان همکاری داشته باشند و این سطح مبادلات تجاری را ارتقا خواهد بخشید.

ایران با بلغارستان مشکلات سیاسی و فرهنگی ندارد و نکته کلیدی اینکه ایران تحت فشار سنگین و حداکثری آمریکا است اما این بدان معنا نیست که ما نمی‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم.

وابستگی اقتصاد جهانی به ایالات متحده آمریکا مشکل ساز است و سوالی که مطرح ‌می‌شود این است که آیا دولت بلغارستان ‌می‌تواند برای ایرانی‌ها حساب بانکی باز کند به طوری که تراکنش‌های مالی صورت بگیرد؟

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала