رتبه ایران بین کشورهای جهان در اشتغال زنان

© Sputnik / Vitaliy Ankovرتبه ایران بین کشورهای جهان در اشتغال زنان
رتبه ایران بین کشورهای جهان در اشتغال زنان - اسپوتنیک ایران
Telegram
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، سوئیس را بهترین کشور جهان از نظر عدالت جنسیتی در محیط کار معرفی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به مناسبت روز جهانی زن به رتبه بندی 120 کشور جهان بر اساس تبعیض شغلی پرداخته است. این سازمان اعلام کرده است که محروم شدن زنان از فرصت‌های شغلی برابر به اقتصاد جهانی شش تریلیون دلار خسارت زده است که معادل 7.5 درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان است.

در این رتبه بندی کشورها بر اساس امتیاز صفر تا 100 رده بندی شده‌اند که صفر به معنای کمترین میزان تبعیض و 100 بیشترین میزان است. طبق این رده بندی، سوئیس با امتیاز 8.1 ، بهترین کشور جهان برای اشتغال زنان است در حالی که یمن با 64 امتیاز، تبعیض‌آمیزترین محیط کاری برای زنان را دارد.

پس از سوئیس، کشورهای دانمارک، سوئد، فرانسه و پرتغال دارای کمترین میزان تبعیض برای زنان در محیط شغلی بوده‌اند. در کشورهای توسعه یافته، اختلاف دستمزد دریافتی زنان و مردان به طور متوسط معادل 13.6 درصد بوده است.

ایران در رده بندی امسال بالاتر از پاکستان و یمن و پایین‌تر از اردن و گینه در رده 118 جهان ایستاده است. گابریلا راموس، از مدیران ارشد سازمان توسعه و همکاری اقتصادی گفت: با وجود اجماع جهانی بر سر عدالت جنسیتی به عنوان یک اولویت مهم، به کندی در حال حرکت به سمت پر کردن این شکاف هستیم و این مساله در برخی از کشورها حادتر شده است. نیاز داریم بیشتر کار کنیم و بهتر کار کنیم. باید راه‌های هوشمندانه‌تری در طراحی و به‌کارگیری سیاست‌ها داشته باشیم تا نتایج مقبول‌تری به دست بیاوریم در غیر این صورت تا 200 سال دیگر هم به عدالت جنسیتی نخواهیم رسید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала