جنجال پیام تبریک رئیس جمهور آلمان به حسن روحانی

© Photo / IRNAجنجال تبریک رئیس جمهور آلمان به حسن روحانی
جنجال تبریک رئیس جمهور آلمان به حسن روحانی - اسپوتنیک ایران
Telegram
پیام تبریک رئیس جمهور آلمان به حسن روحانی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در ایران، خبر ساز شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، دفتر ریاست جمهوری آلمان روز شنبه به انتقاد برخی رسانه های این کشور از اقدام «اشتاین مایر» در ارسال پیام تبریک به ایران پاسخ داد.

به نوشته نشریه اشترن ؛ فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران طی پیامی به «حسن روحانی» همتای ایرانی خود تبریک گفت و در مورد بهبود مسائل داخلی ایران ابراز امیدواری کرده بود.

این در حالی است که نشریه هایی مانند «بیلد» و «تاگس اشپیگل» ضمن انتقاد از این کار مدعی شده بودند که اشتاین مایر نباید به دولت ایران به خاطر این اتفاق تبریک می گفته است.

به گفته این نشریه های آلمانی 22 بهمن که در ایران به عنوان روزی ملی جشن گرفته می شود سالروز سرنگونی رژیم شاه و روی کار آمدن یک نظام سیاسی تندرو در منطقه بوده است.

در پی انتشار متن این پیام تبریک در برخی رسانه های آلمانی، شماری از فعالان حقوق بشر و نمایندگان بوندستاگ نیز در گفتگو با رسانه های آلمانی ادعاهای ضدایرانی مشابهی را تکرار کرده و اقدام اشتاین مایر را به باد انتقاد گرفتند.

با این حال دفتر ریاست جمهوری آلمان با رد این انتقادها اعلام کرد ارسال تبریک به سران کشورها امری معمول در مناسبات خارجی برلین به شمار می رود و ایران نیز از این امر مستثنی نیست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала