ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنید لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل
گزارش و تحلیل

پیش بینی یا تهدید

آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه ای اظهار داشته اند که ادامه روند رفتاری اسرائیل می تواند منجر به درگیری ایران و اسرائیل گردد.

از سخنان آقای ظریف می توان دو نتیجه گرفت هم پیش بینی و هم تهدید.

چند روز پیش صحبت های آقای ظریف در کنفرانس امنیتی میونیخ را گوش می دادم و واقعا لذت بردم که چه قدر آقای ظریف هم یک دیپلمات کارکشته است و هم یک سنخور مسلط.

اگر به سخنان وی در این کنفرانس دقت کنید می بینید که کلمه به کلمه صحبت های وی حساب شده بود و حتی نمی توان یک کلمه یافت که به نوعی به عنوان یک اشتباه دیپلماتیک بتوان از آن نام برد.

علیرغم اینکه آقای ظریف جزو دیپلمات های میانه رو وزارت امور خارجه ایران به حساب می آید و وی بزرگترین حامی دیدگاه گفتگو با دیگر کشورها و حل اختلافات بصورت دیپلماتیک و مسالمت آمیز است اما شرایطی که آقایان ترامپ و ناتانیاهو ومحمد بن سلمان در منطقه بوجود آورده اند ایشان را نیز وادار به آن کرده که احتمال درگیری ایران و اسرائیل را بعید نداند.

می توان گفت آخرین فردی که معمولا از جنگ ممکن است صحبت کند آقای ظریف است.

باید توجه داشت که آقای ظریف به حملات اسرائیل به مواضع ایرانیان و همپیمانان ایران در سوریه اشاره کرده و این بدین معناست که منظور از جنگ و یا درگیری همان درگیری در خاک سوریه می باشد که از نظر سیاسی معانی زیادی دارد.

اسرائیل، قاتل اس-300 و اس-400 را معرفی کرد+ ویدیو - اسپوتنیک ایران
اسرائیل، قاتل اس-300 و اس-400 را معرفی کرد+ ویدیو

به احتمال زیاد در دیدار اخیر وزیر امور خارجه سوریه از تهران این مساله میان دو وزیر امور خارجه بحث و بررسی شده و برخی دیدگاه ها مبنی بر اینکه اگر به حمله اسرائیلی ها پاسخ داده نشود اسرائیل به نقض حاکمیت سرزمینی سوریه ادامه خواهد داد نیز بررسی شده و نتیجه این گفتگو ها مبنی بر این بوده که از این پس باید به حملات اسرائیل پاسخ درخور داد.

با توجه به شرایط جغرافیایی سرزمین های اشغالی فلسطین از نظر طول و عرض می توان گفت بروز چنین درگیری ای می تواند تمام سرزمین های اشغالی فلسطین را تهدید کند.

همچنین به احتمال زیاد در خاک سوریه این ارتش سوریه خواهد بود که به حملات اسرائیل پاسخ خواهد داد اما به هر حال ایران و همپیمانان ایران هم تضمین های لازم برای ورود به چنین درگیری ای را به ارتش سوریه داده اند و هم خود می دانند که آمادگی چنین درگیری ای را دارند.

طی سالهای اخیر بهانه اصلی ارتش سوریه برای خودداری از پاسخ دادن به حملات اسرائیل این بوده که نمی خواهد روی دو جبهه درگیر باشد اما شرایط میدانی این روزها بگونه ای است که ارتش سوریه نفس راحتی کشیده چون توانسته بخش عمده سرزمین خود را آزاد کند و بقیه بخش های سرزمینی سوریه به جز بخشی از ادلب باید از طریق گفتگوهای سیاسی آزاد شود و نه از طریق جنگ و درگیری.

با توجه به این شرایط می توان گفت نیروهای مقاومت و همپیمانان ایران نیز احساس می کنند دیگر شرایط سابق تغییر کرده و آنها نیز آماده رویارویی با اسرائیل هستند.

می توان تصور داشت که صحبت های آقای ظریف در این باره به این دلیل می باشد که اسرائیلیها متوجه شوند که دیگر شرایط تغییر کرده و دیگر زمان بزن و در رویی نیست و اگر بنا باشد یک سیلی بزنند احتمالا یک مشت و یا حتی لگد دریافت خواهند کرد.

رزمایش نیروی دریایی  ایران در تنگه هرمز - اسپوتنیک ایران
رزمایش نیروی دریایی ایران در تنگه هرمز

این ماجرا را نمی توان دور از تلاش های آمریکا برای عادی سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی واحتمالا راه اندازی یک جنگ مشترک بر علیه ایران دانست و بدیهی است در این شرایط ایرانی ها هم تلاش خواهند کرد جلوی این عادی سازی را بگیرند و اگر هم قرار است جنگی راه بیافتد دشمن را دور از مرزهای خود زمین گیر کنند.

اسرائیلیها می دانند که اگر در سوریه یا لبنان با ایران درگیر شوند بسیار آسیب پذیر خواهند بود وبه این دلیل تلاش دارند با کشورهای عربی در حمله ای بر علیه ایران همکاری کنند و نیروهای خود را به جزیره العرب جهت حمله به ایران منتقل کنند.

نمی توان انکار کرد که اسرائیلی ها برتری هوایی بالاتری نسبت به ایرانی ها دارند و در مقابل ایرانی ها برتری موشکی بالاتری دارند.

با توجه به این شرایط اگر اسرائیلی ها تحت پوشش کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بر علیه ایران عملیات انجام دهند خوب ایران هم مجبور خواهد بود به این کشورها پاسخ دهد و اسرائیل دور از ماجرا خواهد بود اما در صورتی که جنگ در سوریه ویا لبنان باشد آنوقت پشت این کشورهای عربی خالی خواهد ماند و فقط در صورتی که آمریکایی ها بخواهند بر علیه ایران اقدامی انجام دهند اینها جسارت چنین حمله ای را نخواهند داشت.

آمریکایی ها هم در منطقه خلیج فارس به قول یکی از فرماندهان نظامی ایران مثل گوشت نرم زیر دندان ایران هستند و علیرغم برتری هوایی آنها ولی با توجه به اقتدار نظامی ایران آمریکایی ها بسیار آسیب پذیر می باشند و انجام چنین حمله ای بیش از اینکه به نفع آنها باشد به ضرر آنها تمام خواهد شد.

به این ترتیب می توان گفت سخنان آقای ظریف بیش از اینکه یک پیش بینی باشد یک تهدید است و این تهدید اینبار از یک مقام عالی سیاسی ایران منعکس می شود تا نشان دهد که در این ماجرا هیچ دوگانگی ای میان مقامات سیاسی و نظامی وجود ندارد و هروقت مقامات نظامی ایران تشخیص دهند که وقت برخورد با اسرائیل است مقامات سیاسی ایران همراه آنها خواهند بود.


نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала