افسردگی در مردان با فعال سازی یک ژن کاهش می یابد

© Photo / Jeffreyافسردگی در مردان با فعال سازی یک ژن کاهش می یابد
افسردگی در مردان با فعال سازی یک ژن کاهش می یابد - اسپوتنیک ایران
Telegram
دانشمندان آمریکایی در تحقیقاتی که در مورد افسردگی انجام دادند متوجه شدند با فعال کردن یک ژن خاص، افسردگی ناشی از استرس در مردان از بین می رود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فیز، محققات دانشگاهآگوستا در ایالت جورجیا در آمریکا متوجه شدند که فعال کردن مستقیم یک ژن مهم که با نورون‌های مربوط به هیجان و اختلال افسردگی عمده مرتبط هستند، می‌تواند به کاهش نشانه‌های افسردگی مانند انزوای اجتماعی و از دست دادن علاقه — به خصوص در مردان — کمک کند.

مؤسسه ملی سلامت روان آمریکا در گزارش خود گفت که اختلال افسردگی عمده، یکی از متداول‌ترین اختلالات روحی است که حدود هفت درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دانشمندان دانشگاه آگوستا، قشر پیش‌پیشانی مغز که مسئول رفتارهایی مانند برنامه‌ریزی، شخصیت و رفتار اجتماعی است و نقش مهمی در اختلال افسردگی عمده بر عهده دارد، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند غیرفعال شدن ژنی موسوم به " SIRT1" در نورون‌های مربوط به هیجان، نشانه‌های مربوط به افسردگی را در موش‌های نر پدید می‌آورد. داروهایی که SIRT1 را فعال می‌کنند، می‌توانند به عنوان یک درمان مؤثر برای اختلال افسردگی عمده به کار روند. محققان در این پروژه نوعی دارو را آزمایش کردند که SIRT1 را فعال می‌کند و باعث شد تا نشانه‌های افسردگی را در موش‌های نر کاهش یابد. این دارو، اثر ضد افسردگی دارد. هنگام بروز افسردگی، شلیک نورون‌های مرتبط با هیجان قطعاً کاهش می‌یابد و ارتباط آنها قطع می‌شود. هیجان‌زده شدن بدون وجود انرژی، دشوار است و یکی از نقش‌های مهم SIRT1 در سلول‌های مغز، تنظیم انرژی سلول‌هاست. دانشمندان دریافتند کاهش این منابع انرژی در سلول‌ها و بیان ژن‌های مرتبط با تولید انرژی می‌تواند بر نورون‌های مرتبط با هیجان مؤثر باشد. رفتارهای ناشی از افسردگی، نشان‌دهنده اهمیت SIRT1 در تنظیم خلق و خو هستند؛ در نتیجه دانشمندان با فعال کردن SIRT1 در موش‌های نر موفق شدند استرس آنها را غیرفعال کنند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала