ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

زمین آبی تر می شود

© Sputnik / Alexander Liskin / ورود به گالری تصاویرزمین آبی تر می شود
زمین آبی تر می شود - اسپوتنیک ایران
طی 90 سال آینده رنگ اقیانوس ها آبی تر خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه« Nature Communications»، گرمایش زمین ساختار بیوشیمیایی اقیانوس های جهان را به گونه ای تغییر می دهد که موجب تغییر رنگ آن ها می شود و تا سال 2100 میلادی این تغییر رنگ قابل تشخیص خواهد بود.

محققان دانشگاه ام ای تی دریافتند تا پایان قرن بیست و یکم رنگ 50 درصد از اقیانوس های جهان تغییر می کند و آبی تر خواهد شد. محققان از تصاویر ماهواره ای به منظور درک بهتر نحوه جذب و انعکاس نور توسط فیتوپلانکتون ها استفاده کردند.

این مدل جدید آثار گرمایش زمین را بر دما، میزان اسیدیته، جریان های آبی اقیانوس ها و اثر این عوامل را بر تولیدمثل گونه های مختلف فیتوپلانکتون ها در اختیار می گذارد. تحلیل طیفی رنگ آب ها با استفاده از دوربین های ماهواره ای امکان بررسی تغییرات رنگ را به عنوان شاخصی از تغییرات آب و هوا در اختیار محققان قرار می دهد. فیتوپلانکتون ها نیز کلروفیل تولید می کنند که بخش عمده نور را جذب کرده و نور سبز را منعکس می کند. به همین علت در مناطقی که جمعیت های بزرگ فیتوپلانکتون ها حضور دارند، رنگ اقیانوس آبی مایل به سبز است.

ظاهر اقیانوس به انواع ارگانیسم ها و مولکول هایی که در نزدیکی سطح آب شناور هستند، بستگی دارد. مولکول های آب بخش عمده طیف نور را جذب کرده و تنها نور آبی را منعکس می کنند، به همین علت اقیانوس ها آبی به نظر می رسند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала