گرانی و افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در ایران

© AFP 2022 / BEHROUZ MEHRIگرانی و افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در ایران
گرانی و افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
جلسه کمیته حقوق و دستمزد جلسه شورای عالی کار ایران برای بررسی سبدمعیشت کارگران فردا برگزار می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، فردا، سه شنبه 16 بهمن، دومین نشست کمیته حقوق و دستمزد جلسه شورای عالی کار به منظور بررسی سبد معیشت کارگران برای دستمزد 98 با حضور شرکای اجتماعی برگزار خواهد شد. 

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره میزان افزایش حقوق کارگران گفت: افزایش حقوق و دستمزد کارگران باید براساس واقعیات اقتصادی کشور باشد.

کارگران ایرانی در سال 98 چقدر عیدی دریافت می کنند - اسپوتنیک ایران
کارگران ایرانی در سال 98 چقدر عیدی دریافت می کنند
وی با بیان اینکه بدون شک افزایش هزینه زندگی در کشور به مراتب بیشتر از 20 درصد بوده است تأکید می کند: بنابراین باید افزایش حقوق کارگران با درک این واقعیت و عمق فشار اقتصادی که به مردم تحمیل می شود، انجام شود.

خدایی افزود: با این میزان از افزایش حقوق و دستمزد کارگری و کارمندی، تردیدی نداشته باشید که فقط فاصله حقوق با هزینه های زندگی بیشتر شده و سفره های معیشت مردم کوچک تر می شود؛ بنابراین امیدواریم در بررسی پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان و کارگران با دقت نظر بیشتری عمل شود.

وی گفت: بررسی های انجام شده در شهریورماه، نشان دهنده فاصله 800 هزار تومانی میان حقوق کارگران و هزینه زندگی آنان بود.

عضو کارگری شورای عالی کار درباره عدد و رقم افزایش دستمزد گفت: عدد دقیق هنوز مشخص نیست، اما مطمئن باشید ما گروه کارگری برای خودمان حداقل‌هایی داریم و از کف تعیین شده، عقب‌نشینی نخواهیم کرد؛ لذا کارگران خیالشان راحت باشد که با وجود همه دشواری‌ها از حداقل‌های قانونی عقب نمی‌نشینیم.

وی با اشاره به افزایش 120 درصدی حق مسکن گفت: این میزان افزایش بسیار ناکافی‌ است، اگر این میزان افزایش روی باقی مولفه‌های دستمزد هم اعمال شود، اتفاق مثبتی خواهد بود.

خدایی اظهار داشت: نباید کارگران را از کنشگری قانونی و پیگیری مطالبات از طریق چانه‌زنی در شورای عالی کار ناامید کرد؛ درست است که عقب‌ماندگی تاریخی دستمزد وجود دارد اما این عقب‌افتادگی تاریخی که محصول غفلت بیست ساله نمایندگان کارگری‌ست، به راحتی قابل جبران نیست.

گفتنی است که نخستین جلسه کمیته حقوق و دستمزد برای تعیین میزان افزایش حقوق سال 98 کارگران، بدون حضور نمایندگان کارفرمایی برگزار و مقرر شد اطلاعات بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از نرخ تورم سال 97 جمع آوری و بررسی تا در زمینه حقوق تصمیم گیری شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала