ثبت رسمی کانال مالی اروپا با ایران

© REUTERS / Yves Hermanثبت رسمی کانال مالی اروپا با ایران
ثبت رسمی کانال مالی اروپا با ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
یکی از رسانه های خبری آلمان از ثبت رسمی کانال تبادل مالی میان ایران و اروپا خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، یکی از رسانه های خبری آلمان اعلام کرد که کانالی به منظور تبادل مالی با ایران به صورت رسمی ایجاد شده است.

راه اندازی کانال مالی ایران و سوئیس - اسپوتنیک ایران
راه اندازی کانال مالی ایران و سوئیس
شبکه خبری آلمانی NDR امروز پنجشنبه اعلام کرد که آلمان، فرانسه و بریتانیا، به صورت رسمی کانالی به منظور تبادل مالی با ایران ایجاد کرده‌اند و این کانال INSTEX نامگذاری شده است.

کلمه INSTEX مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges یا همان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» است. طبق اطلاعاتی که NDR به دست آورده است، پاریس میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. بریتانیا هم رئیس هیئت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت. دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه‌کشور بپیوندند.

این ابزار به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که به رغم تحریم‌های آمریکا با ایران همکاری داشته باشند اما به زعم اروپایی‌ها چنین اقدامی چندان آسان نخواهد بود.اما اتحادیه اروپا ایجاد این کانال را به منزله پیامی برای تهران و واشنگتن تلقی می‌کند. این کانال مالی، در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد و می‌تواند دامنه فعالیت آن گسترش یابد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، روز گدشته گفت: برجام به خاطر سیاست‌های آمریکا در خطر است و انتظار اقدامات عملی از اروپا داریم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала