واکنش واشنگتن به اعلام قطع روابط دیپلماتیک ونزوئلا با امریکا

© Photo / U.S. State Departmentواکنش واشنگتن به اعلام قطع روابط دیپلماتیک ونزوئلا با امریکا
واکنش واشنگتن به اعلام قطع روابط دیپلماتیک ونزوئلا با امریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
مایکل پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد نیکلاس مادورو، رهبر ونزوئلا از اختیارات لازم برای قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن برخوردار نیست و ایالات متحده قصد دارد از طریق خوان گوایدو که خود را "رئیس جمهور موقت ونزوئلا" اعلام کرده، روابط خود را با این کشور آمریکای لاتین حفظ کند.

 

درگیری شدید معترضان و پلیس در کاراکاس پایتخت ونزوئلا + ویدیو - اسپوتنیک ایران
درگیری شدید معترضان و پلیس در کاراکاس ونزوئلا + ویدیو
به گزارش اسپوتنیک، پومپئو ضمن بیان این مطلب خاطرنشان کرد آمریکا رژیم مادورو را به عنوان دولت ونزوئلا به رسمیت نمی شناسد.
وزیر خارجه آمریکا افزود واشنگتن همه کارهای لازم را برای بازخواست هرکسی که امنیت دیپلمات های آمریکایی در ونزوئلا را تهدید کند، همه کارهای لازم را انجام خواهد داد.
خوان گوایدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا و رهبر مخالفین روز چهارشنبه خود را رئیس جمهورموقت این کشور اعلام کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه «ناسیونال» وی در گردهمایی مخالفین در منطقه چاکائو پایتخت ونزوئلا این مطلب را اعلام کرد. 
گوآیدو بیان داشت: « من قسم می خورم که رسما وظایف رئیس جمهور کشور را انجام دهم.»
این در حالی است که مجلس ملی عملا از روند تصمیم گیری خارج شده است. این مجلس تحت کنترل مخالفین سیاسی ریاست دولت یعنی نیکلاس مادورو قرار دارد. 
در این میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس دولت موقت این کشور به رسمیت می شناسد.
همچنین اتحادیه اروپا و تعدادی از کشورهای امریکای لاتین از خوان گوایدو حمایت کرده اند.
ماریا زاخاروا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت  مسکو کمافی السابق نیکلاس مادورو را رئیس جمهور ونزوئلا می داند و گفت موضع غرب نسبت به اوضاع ونزوئلا نشان می دهد که برخورد واقعی جامعه غرب نسبت به حقوق بین الملل، استقلال و اصل عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها چگونه است.
یادآور می شود آمریکا ید طولانی در مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر دارد و از جمله در سال 1953 میلادی کودتای 28 مرداد را در ایران ترتیب داد تا دولت ملی محمد مصدق سرنگون شده و شاه با بازگشت خود به ایران دوره طولانی استبداد سلطنتی را آغاز کند.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала