تاکید بر پایبندی اتحادیه اروپا و چین به برجام

© Depositphotos / Tiantanتاکید بر پایبندی اتحادیه اروپا و چین به برجام
تاکید بر پایبندی اتحادیه اروپا و چین به برجام - اسپوتنیک ایران
Telegram
اتحادیه اروپا و چین در رایزنی های خود در پکندر سطح مدیران سیاسی قصد دو طرف برای رعایت توافق هسته ای حاصله با ایران از جمله امتناع از اجرای تحریم های اعمال شده علیه تهران در رابطه با برنامه هسته ای این کشور را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب در بیانیه امروز نهادهای سیاست خارجی طرفین اعلام شده است.
هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ولی یو چنگ، معاون وزیر خارجه چین در این رایزنی ها شرکت داشتند.
در اطلاعیه منتشره حمایت کامل اتحادیه اروپا و چین از برجام به عنوان عنصر مهم در ساختار منع گسترش تسلیحات هسته ای در جهان مورد تاکید قرار می گیرد.
یاداور می شود اتحادیه اروپا در تابستان امسال در پاسخ به احیای تحریم های آمریکا علیه ایران، اجرای این تحریم ها در خاک اتحادیه اروپا را غیر قانونی و ممنوع اعلام کرده و حق درخواست غرامت به خاطر تحریم های آمریکا را به شرکت ها واگذار نمود.
مقامات ایران شایعه خروج از برجام را رد کردند - اسپوتنیک ایران
مقامات ایران شایعه خروج از برجام را رد کردند
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافق تاریخی برجام با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای توسط جمهوری اسلامی دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند. 
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала