ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

نبرد قرن: هالک ایرانی در مقابل حریف انگلیسی

© Photo / سجاد غریبیهرکول ایرانی
هرکول ایرانی - اسپوتنیک ایران
سجاد غریبی، بدنساز و هرکول ایرانی به مسابقه رزمی با مرتین فورد،بازیگر انگلیسی و معروف به لقب ترسناک ترین مرد دنیا فراخوانده شد.

ممکن است در اوایل سال 2019 یکی از تماشایی ترین نبردها در تاریخ هنرهای رزمی ترکیبی (ММА) برگزار شود. ستایشگران و هواداران سجاد غریبی، هالک ایرانی و مارتین فورد، پهلوان مهیب، نبرد آتی را نبرد قرن نامیده اند چون بزرگترین هالک های مافوق سنگین وارد رینگ خواهند شد. اما با این حال این اولین حضور هر دو هالک مافوق سنگین در رقابت های هنرهای رزمی ترکیبی خواهد بود.

سجاد غریبی، هالک ایرانی در مصاحبه با اسپوتنیک تعریف کرد که چرا تصمیم گرفت از صحنه ورزش بدن سازی  خارج شده، برای اولین بار در رقابت های هنرهای رزمی ترکیبی حضور پیدا کرده و با وحشتناک ترین انسان در دنیا دست و پنجه نرم کند.


اسپوتنیک: شما در سال های اخیر در عرصه پاورلیفتینگ فعال بوده اید. چرا تصمیم گرفتید تا برای نخستین بار در "مسابقات رزمی ام ام ای" شرکت کنید، با توجه به این که این ورزش در ایران، به طور رسمی مجاز شناخته نشده است؟
همه این قضایا از دعوتنامه رسمی "ام ام ای" و تقاضای خود "مارتین فورد" شروع شد که عنوان آن این بود: " مرا به سک چالش دعوت کن". البته من رزمی کار حرفه ای نیستم و حدود ۱ سال و نیم است که زیر نظر مربی به ورزش رزمی روی آوردم چرا که فعالیت من فقط در حوزه "پاورلیفتینگ" برای من کافی نبود و بحث ورود به دنیای کشتی کج مطرح شد. در رابطه با این دعوت رسمی نیز باید بگویم که هنوز جواب قطعی و رسمی نداده ایم و تا ماه آینده جواب قطعی خود را همراه با عقد قرار داد اعلام خواهم کرد.


اسپوتنیک: شما کدام باشگاه را انتخاب کرده اید؟
من هنوز باشگاه قطعی انتخاب نکرده ام چرا که هنوز هیچ چیز معلوم نیست. اما انتخاب من باشگاه "ام ام ای" است و بعد از حل مشکل نظام وظیفه احتمالا به کشور "آلمان" به باشگاه "لگال پاور" ورود خواهم کرد. در این باشگاه به صورت حرفه ای ورزش رزمی انجام می شود. اما خوب هنوز در مورد آن قطعا نتوانستم تصمیم بگیرم ولی در صدد این هستم که بعد از حل مشکل نظام وظیفه وارد دنیای رزمی شوم. باشگاهی در "آمریکا" و زیر نظر "دابلیو دابلیو ای" و به واسطه آقای "نیک" نیز هست که می توانم آنجا نیز بروم.

© Photo / SAJAD GHARIBIسجاد غریبی، هرکول ایرانی
سجاد غریبی، هرکول ایرانی - اسپوتنیک ایران
سجاد غریبی، هرکول ایرانی


اسپوتنیک: آیا شما، مدیر برنامه شخصی یا مدير برنامه ريزي برای خود داردید که در تبلیغات و درآمد زایی به شما کمک کند؟
بله آقای "مصطفی هاشم زهی" مدیر برنامه اصلی من هستند که بیشتر کارهای داخل ایران را انجام می دهند. در حال حاضر "کیانوش کریمی" مدیر برنامه دیگر من هستند که با توجه به تسلطشان به زبان انگلیسی، بیشتر قراردادهای خارجی را بررسی می کنند و پس از انجام وکالت نامه، کارهای مربوط به قرارداد را نیز انجام خواهند داد.

اسپوتنیک: چرا یک ورزشکار لهستانی را برای مسابقات رزمی ام ام ای انتخاب کردید؟ آیا این، انتخاب شخصی شما بوده است؟
"مارتین فورد" لهستانی نیست بلکه انگلیسی است و به ترسناک ترین مرد جهان نیز معروف شده است. این دعوت انتخاب شخصی من نبوده است و فکر میکنم بیشتر جنبه تبلیغاتی، رسانه ای و سوژه خبری دارد و بی پاسخ نخواهد بود. البته باید بگویم که ایشان رزمی کار حرفه ای نیست و بازیگر هالیوودی است و مسابقات بین من و ایشان در "لهستان" قرار است برگزار شود. البته من به علت مشکلات نظام وظیفه و گذرنامه هنوز جواب قطعی به ایشان نداده ام.

اسپوتنیک: رقیب تان از شما بسیار قد بلندتر است، ترسی از این موضوع ندارید؟ نظر شما در خصوص رقیب لهستان یتان چیست؟
بلندی قد مشخص نمی کند که چه کسی در رینگ بازی انرژی بیشتری دارد و بیشتر می تواند مقاومت کند. این مهارت ها بر اساس تجربیات بدست می آید. "مارتین پل" از نظر قد از من بلند تر است اما وزن کمتری نسبت به من دارد. ایشان بدنساز حرفه ای هست و من در زمینه پاورلیفتینگ فعالیت و تجربه زیادی دارم که وارد دنیای رزمی شده ام. از همه این نظرها بین ما تفاوت وجود دارد. ولی درکل در رینگ مسابقه، تجربه حرف اول را می زند و مهم این است چه کسی در رینگ انرژی بیشتری دارد و ضربات محکم تری می زند که بیشتر بر اساس تجربه و آموختن تاکتیک های رینگ بدست می آید. البته خود مسئله دشمن شناسی هم از نظر روانشناسی در رینگ مسابقه بسیار مهم است. آنالیز دشمن و رقیب از روی چهره و نحوه ایستادن هم از جمله مسائل مهم در مسابقه است که مربی من به من آموخته است. در نهایت تا وارد رینگ مسابقه نشویم کسی نمی تواند به طور قطعی بگوید که پیروز میدان کیست.


اسپوتنیک: مراحل تمرينات و امادگي برای اين مسابقه چگونه انجام مي شود؟ شما چگونه فرم بدني خود: وزن، قد تان را کنترل مي کنيد؟
برنامه های تمرینی بصورت هفتگی انجام می شود. مثلا یکی از تمرینات "ام ام ای" این هست که شخص کنده ۷۰ یا ۸۰ کیلویی را به مسافت ۹۰ متر حمل می کند. بیشتر تمرینات استقامتی و قدرتی می باشد. پس از مدتی از تمرینات قدرتی کاسته می شود و به استقامتی می رسد چرا که "ام ام ای" فقط به راند ۱ و ۲ و ۳ ختم نمی شود. من در هفته ۲ تا ۳ روز تمرینات قدرتی را انجام می دهم و ۲ روز تمرینات هوازی و رزمی انجام می دهم.

اسپوتنیک: آيا شما مربی شخصی داريد؟ به نظر شما کلیدی ترین توصيه ها براي مبتديان در ورزش هاي رزمي چيست؟

بله، آقای "زارع" مربی رزمی و آقای "محسنی" مربی پاورلیفتینگ هستند.
همه چیز بستگی به علاقه دارد. اگر فرد بتواند فقط در یک رشته تمرین انجام دهد بهتر است. چرا که متعادل کردن دو رشته کار سختی است. بنابراین به نظر من اگر افراد یک رشته رزمی را دنبال کنند موفق تر خواهند بود و انرژی زمان کمتری مصرف خواهند کرد.

اسپوتنیک: هدف شما از انجام اين مبارزه چیست؟
وقتی طرفدارها و مردم ایران و همچنین رسانه ها به یک ایرانی به عنوان یک هالک شناخته شده چشم می دوزند، توقع ها به حدی بالا می رود که نباید خود را ضعیف جلوه دهی. اگر من بگویم نمی توانم وارد این مسابقه شوم صد درصد مردم و طرفداران از من رو برمی گردانند. این مسئله بازتاب خوبی هم در جهان به عنوان یک ایرانی ندارد. ما ایرانی ها عادتی داریم که وقتی راهی را شروع می کنیم تا آخر آن هستیم. وقتی مرا به دنیای رزم دعوت کردند، من نمی توانم آن را رد کنم. در اصل توقعات این الزام و اجبار را برای من به وجود آورده است.

اسپوتنیک: آیا هموطنان ايراني تان، از اين مبارزه حمايت مي کنند؟
بله صد در صد. من تمام شبکه های مجازی و مجلات را رصد کردم و تمام امید هموطنان ایرانی این است که من در این مسابقات شرکت کنم. من هم وقتی این همه محبت را میبینم و همچنین به دلیل عشق به کشورم "ایران"، تلاشم را می کنم که افتخارآفرین باشم.

 


اسپوتنیک: وزن و قد شما چند است و چه رژیم غذایی را برای آمادگی در مسابقات رعایت می کنید؟
قد من ۱۸۸ سانتی متر است اما وزن من متغیر است. اواخر سال ۲۰۱۷ تا اوائل سال ۲۰۱۸ وزن من ۱۹۵ کیلوگرم بود اما به دلیل اینکه قول داده بودم به یک وزن ایده آل کمتر اما با کیفیت خیلی بهتر برسم، رژیم غذایی خاصی را رعایت کردم که باید تا سال ۲۰۱۹ نیز ادامه دهم‌. در حال حاضر وزن من ۱۷۴ کیلوگرم است. طبق قولی که به طرفداران داده ام در سال ۲۰۱۹ هیکل بسیار با کیفیت و متفاوتی را از من خواهند دید.
رژیم غذایی من در حال حاضر که در دوره حجم دهی هستم ۵ وعده است. به این صورت است که علاوه بر مکمل های غذایی، پروتئین بسیار زیادی مصرف می کنم. مقدار مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی من به اندازه متوسط هست و قند بسیار بسیار کمی مصرف می کنم.

 

© Photo / SAJAD GHARIBIسجاد غریبی، هرکول ایرانی
سجاد غریبی، هرکول ایرانی - اسپوتنیک ایران
سجاد غریبی، هرکول ایرانی


اسپوتنیک: آیا شما قصد دارید فعاليت هاي خود در سبک مسابقات رزمي ام ام اي ادامه دهید؟
صد در صد مسابقه پیش روی "ام ام ای" اولین و آخرین مسابقه من نیست. مسابقات دیگری هم در راه هست. من در حال حاضر قصد دارم که تمریناتم را ادامه دهم تا به عنوان نخستین ایرانی وارد کمپانی "دبلیو دبلیو ای" شوم و هدف اصلی من این است. اما در حال حاضر باید مسابقه "ام ام ای" تحت هر شرایطی انجام شود چرا که همه می دانند به صورت نمایشی است. در کل من نمی خواهم در دنیای رزمی "ام ام ای" به صورت حرفه ای باشم و هدف نهایی من "دبلیو دبلیو ای" می باشد.

شما دوست داريد با کدام يک از رزمی کاران جهاني مسابقه دهيد، به عنوان مثال کدام رزمي کار روسی را برای اين کار در نظر مي گيريد؟
من از بچگی تمام کارهای "براک لزنر" از نظر ورزشی دنبال کردم و دوست دارم روزی با او مسابقه دهم. به نظر من پشتکار او در ورزش قابل تحسین است. او با وجود بیماری سرطان، باز هم به راه خود ادامه داد و بر بیماری خود غلبه کرد که برای من با ارزش است. رزمی کاران روسی در وزن و قد من نیستند و طبق قانون هیچ وقت نمی توانم رو در روی یک شخص سبک وزن باشم.

اسپوتنیک: آیا شما مبارزه ميان "حبیب نورماگومدوف" با "کانر مکگریور" را تماشا کردید. به نظر شما پیروزی ورزشکار روسی در این مبارزه از پیش برنامه ريزي شده بود؟
بله تماشا کردم و صحبت "حبیب نورماگومدوف" برای من جالب بود که سپاس و ستایش خدای بزرگ را انجام داد.
به هیچ وجه این مسئله نبوده است. "کانر" آمادگی لازم را مانند مسابقات قبلی نداشت و "حبیب نورماگومدوف" با تکنیک خاص خود وارد مسابقه شد و در نهایت پیروز میدان شد. باخت "کانر" را شاید بتوان بعلت غرور کاذب او دانست.

© AP Photo / John Locherدیدار جنجالی کانر مک گرگور در برابر مبارزه افسانه ای روسیه حبیب نورماگومدوف
دیدار جنجالی کانر مک گرگور  در برابر مبارزه افسانه ای روسیه حبیب نورماگومدوف - اسپوتنیک ایران
دیدار جنجالی کانر مک گرگور در برابر مبارزه افسانه ای روسیه حبیب نورماگومدوف


شما سبک کدام یک از ورزشکاران رزمی کار روسیه را مي پسنديد؟ آیا دوست داريد که با یکی از اين ورزشکاران رزمی کار روس مبارزه کنید؟
"حبیب نورماگومدوف" تنها شخصی است که میتوانم به او لقب اسطوره رزمی بدهم و از افراد مورد علاقه من می باشد و دوست دارم روزی با او مسابقه دهم.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала