روند کاهش حس بویایی

Telegram
حس بویایی در طول عمر کم می شود یا زیاد؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه « ساینس دیلی»،  در مغز پستانداران، تولید نورون های جدید عموما محدود به دوران کودکی بوده و در بزرگسالی تنها در بخش های خاصی از مغز انجام می شود.محققان مرکز تحقیقات سلامت در آلمان دریافتند کاهش توانایی خود ترمیمی سلول های بنیادی و کاهش فعالیت سلول های بنیادی، عامل کاهش حس بویایی با افزایش سن است.

محققان به منظور تجزیه و تحلیل مبنای سلولی و نقش سلول های بنیادی در این فرآیند اقدام به بررسی و مقایسه فرآیند رشد سلول های بنیادی موجود در مغز موش کردند.

نامرئى كردن سلول هاى بدن براى ويروس HIV توسط دانشمندان روس - اسپوتنیک ایران
نامرئى كردن سلول هاى بدن براى ويروس HIV توسط دانشمندان روس

محققان سلول های بنیادی مستقل و تمام سلول های تولید شده از آن ها را که با عنوان کلون شناخته می شوند، در مغز موش تحریک کردند تا به رنگ خاصی درآیند. بدین ترتیب با گذشت زمان محققان می توانند کلون های سلول های مختلف را با استفاده از رنگ آن ها شناسایی کنند.

افزون برآن، با استفاده از هوش مصنوعی، مدل های محاسباتی و به کارگیری الگوریتم های پیچیده اطلاعات تصویری به دست آمده از کلون های موجود در مغز موش های جوان و مسن را با یکدیگر مقایسه شدند تا میزان مشارکت هر سلول بنیادی مستقل را در تولید نورون های بویایی بالغ بررسی شود.

محققان دریافتند با افزایش سن، توانایی خود ترمیمی سلول های بنیادی به ویژه در برخی از آن ها کاهش می یابد. بنابر این در سنین بالاتر تعداد کمتری از سلول های بنیادی به سلول های بویایی تبدیل می شوند.

این اولین بار است که محققان رفتار سلول های بنیادی عصبی را در مغز پستانداران زنده با استفاده از روش های محاسباتی مورد تجزیه و تحلیل کمی قرار می دهند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала