ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

ساخت دستگاه منحصر به فرد کنترل امنیت نیروگاه اتمی در روسیه

© REUTERS / Christian Hartmannساخت دستگاه منحصر به فرد کنترل امنیت نیروگاه اتمی در روسیه
ساخت دستگاه منحصر به فرد کنترل امنیت نیروگاه اتمی در روسیه - اسپوتنیک ایران
دانشمندان دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای پژوهشکده مهندسی فیزیک مسکو، روش جدیدی را برای کنترل وضعیت پوسته ژنراتور سوخت رآکتورهای نیروگاه انرژی اتمی پیشنهاد دادند که باعث می شود وضعیت سوخت هسته ای پیش بینی شود.

پوسته (غشاء) ژنراتور سوخت که قرص های سوختی در آن قرار دارند و اولین مانع امنیتی هستند که از انتشار محصولات رادیواکتیوی تبدیل سوخت هسته ای به عامل انتقال حرارت که در منطقه فعال رآکتورهای نیروگاه هسته ای در گردش است جلوگیری می کنند. بنابراین حفظ هوادهی و سفتی پوسته عناصر ژنراتور سوخت یکی از مهمترین وظایف است.

به گفته ی یوگنی کودریاوتسف رئیس پروژه، پروفسور دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای پژوهشکده مهندسی فیزیک مسکو در دانشگاه مجموعه ای از دستگاه ها برای کنترل روکش و لایه غیر مخرب ژنراتور سوخت ساخته شده است. وی خاطر نشان نمود که دانشمندان روش جدیدی را برای طیف سنجی رزونانس مافوق صوت پیشنهاد کرده اند.

Космонавты Роскосмоса Антон Шкаплеров и Александр Мисуркин во время выхода в открытый космос - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
کشف تخمین دوز تابش در فضا
این دانشمند توضیح داد: « این روش بر پایه تحریک نوسانات دایره ای پوسته ای (یا بخش هایی از پوسته) و ثبت پارامترهای آنها یعنی فرکانس های تشدید و عوامل کیفیتی (نیم عرض اوج رزونانس) است. اسکن پوسته باعث می شود که مناطق آسیب دیده در سطح بیرونی و درونی را مشخص کرده و نوع آسیب و پارامترهای آن معلوم شود.»

متخصصین همچنین بر روی وسیله ای کار می کنند که گزینه به اصطلاح کنترل جاری چند فرکانسی بسیار حساس را عملی می کند که بر اساس تجزیه و تحلیل تعامل میدان الکترومغناطیسی خارجی است که با کمک ماسوره با طراحی ویژه برانگیخته شده و با میدان الکترومغناطیسی جریان های گردابی در پوسته ژنواتور سوختی این میدان القاء شده است. این روش باعث ایجاد نقص هایی مانند ترک های داخلی و خارجی، بارش فاز مغناطیسی ، شکسته شدن هسته سوختی، انتقال گسترده سوخت و بخش هایی از ذوب آن می گردد. در این دانشگاه تاکید کردند که نتایج کار ، توسط تحقیقات بعدی روش های مخرب یعنی متالوگرافی تایید شده است.

الیا رودکو یکی از شرکت کنندگان در تحقیقات و استاد دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای پژوهشکده مهندسی فیزیک مسکو در اینباره شرح داد: «استفاده از روش ها و دستگاه های طراحی شده در مرحله آزمایشات غیر مخرب اولیه ، مناطق ناشی از آسیب دیدگی را مشخص می کند، سهم مطالعات و تحقیقات متالرگرافی دشوار را کاهش می دهد، قابلیت تجهیزات آزمایشگاهی « دوربین های داغ» را توسعه می دهد و اطمینان به نتایج را بیشتر می کند.»

کارها با حمایت مالی وزارت علوم و آموزش عالی صورت گرفته است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала