ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

دستاورد دانشمند ایرانی: ساخت داروی ضد سرطان

© Fotolia / Swapanدستاورد دانشمند ایرانی: ساخت داروی ضد سرطان
دستاورد دانشمند ایرانی: ساخت داروی ضد سرطان - اسپوتنیک ایران
دکتر نادر نوروزی، داروی ضد سرطان کمیاب بوسولفان را به طور خالص تولید نموده و آنرا از انحصار چند کشور در آورده است.

به گزارش اسپوتنیک، داروی ضد سرطان بوسولفان که ایران با کمبود آن مواجه شده است، پس از ماه‌ها تلاش شبانه‌روزی توسط دکتر نادر نوروزی پسیان عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه با درجه خلوص بسیار بالا ساخته شد. این دارو که با نام تجاری مایلران و بوسولفکس شناخته می‌شود در انحصار کشور آمریکا و فرانسه بوده و یکی از داروهای گران قیمت ضد سرطان است که توسط دکتر نوروزی بومی‌سازی شده و می‌تواند به تولید انبوه برسد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشمول غذا و دارو نیز هست - اسپوتنیک ایران
تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشمول غذا و دارو نیز هست

قیمت این دارو در سال پیش، ششصد هزار تومام توسط سازمان تامین اجتماعی عنوان شده بود که با بومی‌سازی آن، این قیمت به یک چهارم قیمت فعلی (یعنی دویست هزار تومان) کاهش می‌یابد و دیگر انحصار آن در اختیار چند کشور خاص نیست که در روزهای تحریم نگران آن باشیم.

در این راستا خبرگزاری اسپوتنیک با جناب آقای دکتر نوروزی عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در خصوص این دستاورد ارزنده ایشان برای ایران و جهان به گفتگو نشسته است.

- روند کشف، پروژه و ساخت داروهای ضد سرطانی توسط شما در ایران به چه نحوی صورت گرفته است؟ از پروژه های آتی خود برای ما بگویید؟

تمام داروهای حیاتی از جمله داروهای شیمی درمانی از خارج وارد کشور ایران می شود. این داروها اکنون بسیار کمیاب شده اند و قیمت آنها بالا رفته است ما در گروه تحقیقاتی خود توانسته ایم این دارو را همان طور که از خارج وارد می کنیم تهیه نماییم. و انتظار داریم که وزارت بهداشت ایران با حمایت های خود به ما کمک کند تا ان را در کشور بومی سازی کنیم.

این قلم دارو می تواند از سوی وزارت بهداشت حمایت کند و ما بتوانیم در یک شرکت داروسازی تولیدی، دارو را به تولید انبوه برسانیم. در آن صورت ما دلگرم می شویم تا بتوانیم بر تولید داروهای بعدی نیز در ایران تمرکز کنیم.

پیش از این وزرات بهداشت لیست حدود 160 قلم داروی کمیاب در ایران را به آزمایشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها در ایران ارسال نموده بود و از این موسسات خواسته بودند که این داروها وارداتی هستند و در صورت امکان می توانید این داروها را در سطح کشور تولید نمایید.

داروی ساخت ایران برای درمان «هپاتیت C«10 بار ارزانتر از داروی مشابه آمریکایی است - اسپوتنیک ایران
داروی ساخت ایران برای درمان «هپاتیت C«10 بار ارزانتر از داروی مشابه آمریکایی است

ما بر اساس آن نامه و درخواست وزارت بهداشت شروع به تحقیق و ساخت این داروها نمودیم، تا اینکه دو سال پیش توانستیم داروی بوسولفان را به طور کاملا خالص با کمک یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد با موفقیت تهیه کردیم. در حال حاضر برای ادامه کار نیاز به حمایت این پروژه داریم، بدون حمایت ارگان های دولتی این دارو نمی تواند تولید و بومی سازی شود.

 

انتظار داریم که ما بتوانیم با هماهنگی وزارت بهداشت و یکی از شرکت های داروسازی در ایران اقدام به تولید این دارو نمود. این دارو جهت درمان لوسمی ملونید مزمن استفاده می‌شود که با تولید آن می توان جان بسیاری از بیماران در ایران را نجات داد.

 

 دکتر نادر نوروزی دارای مدرک دکتری شیمی آلی هم اکنون در گروه آموزشی شیمی آلی و معدنی به همراه دیگر پژوهشگران جوان در حال تدریس و انجام تحقیق بر موضوع تولید داروهای کمیاب در ایران پس از تحریم های آمریکا است تا بتوان بدین طریق با قیمتی ارزان تر این محصولات را از انحصار چند کشور خارجی در آورد و در اختیار دیگر کشور ها نیز قرار داد. 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала