روحانی اسرائیل را "غده سرطانی" نامید

© AP Photo / Iranian Presidency Officeروحانی اسرائیل را "غده سرطانی" نامید
روحانی اسرائیل را غده سرطانی نامید - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اسرائیل را یک غده سرطانی نامید که غرب آنرا برای پیشبرد منافع خود در خاورمیانه به وجود آورده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، روحانی گفت: یکی از آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم تشکیل غده سرطانی (اسرائیل) در این منطقه بود، آن هم بر این مبنا بود که غرب می گفت ملت های این منطقه را به آنها اعتماد ندارم حتی به دولت هایی که دست نشانده خود آنها بودند، اعتماد نداشتم و باید قدرت دست نشانده خود را در این منطقه مستقر می کردم که 100 درصد گوش به فرمان آنها باشد و منافع غرب را در منطقه حساس خاورمیانه هضم نکند.
وی با طرح این سوال که چطور "یک رژیم جعلی به نام اسراییل در این منطقه تشکیل شد و چطور ملت بزرگ و تاریخی فلسطین از خانه های خود رانده و آواره شدند" گفت: آنها سالیان دراز مورد قتل، غارت و ستم صهیونیست ها در این منطقه قرار گرفتند، مشکل چیست؟ اگر آمریکا به برخی کشورهای منطقه راست می گفت و اعتماد دارد چرا می گوید حفظ رژیم فلان کشور برای امنیت اسراییل لازم می داند یعنی همه چیز در این منطقه برگرد یک مساله می چرخد و آن حفظ صهیونیست و قدرت ظالمانه آنان در این منطقه است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هر کار هم که انجام دهند، آزاد هستند چون قبل از آن که کشور مجعولی به نام اسراییل تشکیل شود حق وتو را در سازمان ملل قرار دادند، اول آمریکا و انگلیس در سازمان ملل حق وتو درست کردند و سپس رژیم جعلی اسراییل را در منطقه به وجود آوردند هر دو آنها جز آثار شوم بعد از جنگ جهانی دوم بود.

کدام ارتش قوی تر است: ایران یا اسرائیل؟ - اسپوتنیک ایران
کدام ارتش قوی تر است: ایران یا اسرائیل؟ جواب درست ـ ایران

حسن روحانی روز شنبه در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با طرح این سوال که چه کسی در منطقه دشمن شماست، افزود: ما حاضریم با همه توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و دشمن منطقه و ابرقدرت ها دفاع کنیم، همانطور که به کمک مردم عراق، سوریه، افغانستان و یمن شتافتیم و از شما 450 میلیارد دلار هم نمی خواهیم و به شما اهانت هم نمی کنیم. شما را برادر می دانیم و ما ملت های منطقه را هم برادر می دانیم.
وی یادآور شد: 450 میلیارد دلار هدیه دادید تا امنیت شما تضمین شود، 110 میلیارد دلار هم اسلحه خریدید تا امنیت شما تضمین شود، چه چیز به شما گفتند همان آقایی که اینها را تاراج کرد، گفت شیر این گاو شیرده را می دوشیم و می بریم جواب شما این بود، اگر ما نباشیم دو هفته بیشتر امنیت ندارید.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: حداقل احترام ظاهری را از ارباب بخواهید، لااقل توهین های مستمر را از ارباب نپذیرید، شما چه نیازی به آمریکا دارید که منابع خود را هدیه می کنید.
روحانی با یادآوری این که مردم مکه و مدینه را برادر خود می دانیم، گفت: نترسید از سخن ناروا و ناحقی که در گوش شما کرده اند، ایران هراسی ندارد، اسلام هراسی ندارد، از ابرقدرت ها بترسید از جانیان و خائنان بترسید، ما برادر شما هستیم.
وی همچنین گفت: ما در کنار شما هستیم و برای ما بسیار رنج آور است که جنایت هایی در منطقه رخ می دهد و به نام مسلمانان عده زیادی در منطقه کشته شوند به دست آنهایی که ادعای دین می کردند و گفتند دولت اسلامی در عراق و سوریه تشکیل دادیم.
رییس جمهوری بیان کرد: متاسفیم و ای کاش(حادثه) استانبولی رخ نمی داد و ای کاش انسانی قطعه — قطعه نمی شد. هیچ وقت نمی خواستیم مسلمانی دست به جنایت بزند، این باعث شرم برای ما مسلمانان شد که شما مردم یمن فقیر را هر روز بمباران می کنید و امروز برای ما مسلمانان راهی جز وحدت، اتحاد و یگانگی وجود ندارد. اگر متحد شویم در برابر صیهونیست ها و آمریکایی ها بی تردید به پیروزی می رسیم و جهان اسلام باید متحد شود.
یادآور می شود روابط دیپلماتیک ایران و رعربستان تقریبا سه سال قبل قطع شد و دو کشور از طرفهای گوناگونی در درگیری های سوریه و یمن حمایت می کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала