ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کشف ناحیه مرموزی در زیر یخ های قطب جنوب

© AP Photo / Natacha Pisarenkoکشف ناحیه مرموزی در زیر یخ های قطب جنوب
کشف ناحیه مرموزی در زیر یخ های قطب جنوب - اسپوتنیک ایران
گروه بین المللی دانشمندان به این نتیجه رسید منبع انرژی زمین گرمایی در شرق قطب جنوب قرار دارد که می تواند باعث آب شدن پوشش یخی آن شود.

کشف حفره ای عظیم و شگفت انگیز در قطب جنوب - اسپوتنیک ایران
کشف حفره ای عظیم و شگفت انگیز در قطب جنوب
به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه Science Alert، هنوز دلیل آب شدن پوشش یخی قطب جنوب کاملاً معلوم نشده است.

 

تحقیقات انجام شده با استفاده وسایل راداری سنجش نشان می دهد که یخ از پایین به بالا آب می شود و دریاچه آب گرم در زیر یخ ها وجود دارد. ممکن است روند آب شدن یخ ها هزاران یا میلیون ها سال ادامه داشته باشد و این روند به خودی خود باعث از بین رفتن پوشش یخی قطب جنوب نخواهد شد اما در آینده این روند می تواند منطقه قطب جنوب را در برابر عواقب گرمایش جهانی حساس تر سازد.
به عقیده کارشناسان به احتمال زیاد سنگ های رایواکتیوی و آب گرم بیرون آمده از اعماق زمین منبع گرما در فطب جنوب هستند اما برای نتیجه گیری دقیق تر باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

 

روز 18 اکتبر امسال گزارش دادند که کارشناسان ناسا، آژانس فضایی آمریکا نشان دادند که بخش اعظم پوشش یخی چند لایه ای قطب شمال از بین رفته و لایه نازک یخی که درآنجا باقی مانده طی چند ماه آب خواهد شد. طبق محاسبات انجام شده ، از سال 1958 ضخامت پوشش یخی قطب شمال سه برابر و مساحت یخ چند لایه ای این منطقه به میزان دو میلیون کیلومتر مربع کاهش یافته است.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала