ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

ایران هراسی و ایرانی ستیزی

© AP Photo / Ebrahim Norooziایران هراسی و ایرانی ستیزی
ایران هراسی و ایرانی ستیزی - اسپوتنیک ایران
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بسیاری ایران انقلابی را متهم به آمریکا هراسی و آمریکا ستیزی کردند اما با شرایط بوجود آمده امروز مشاهده می کنیم این مقامات سیاسی آمریکا هستند که تحت تاثیر ایران هراسی به ایرانی ستیزی روی آورده اند.
با توجه به اینکه سرزمین ایران از امکانات خدادادی فراوانی برخوردار است و موقعیت جئواستراتژیک ایران منجر شده این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار شود از چند قرن پیش استعمار گران چشم طمع به این سرزمین دوخته بودند و هنوز هم دوخته اند.
چند روز قبل با یکی از دوستان روزنامه نگار ایرانی که طرفدار آمریکا ومخالف سرسخت جمهوری اسلامی می باشد بحث وگفتگو داشتیم و ایشان از عملکرد دولت و نظام در مقابل ایالات متحده شدیدا انتقاد داشت.
دیدم هر چه قدر بحث کنیم به جز اینکه بحث ما شدت بگیرد نتیجه ای نخواهیم گرفت.
در نهایت به او گفتم بیا یه کار دیگر کنیم، گفت چه کاری؟
گفتم فرض کنیم که همین الآن مثلا رئیس جمهوری ایران بیاید و به آقای ترامپ بگوید کلید ایران دو دستی تقدیم به آمریکا، شما یک دلیل قانع کننده به من بده که آمریکایی ها دیگر دست از سر مردم ایران بر می دارند وتحریم ها و فشار ها را متوقف می کنند، بنده هم در مقابل شما تعظیم می کنم.
ایشان مقداری فکر کرد و اظهار داشت راست می گی، فکر نمی کنم شدنی باشد، حتی اگر این ماجرا هم پیش بیاید احتمالا آقای ترامپ ایران را تجزیه خواهد کرد و ایرانی ها را به جان هم خواهد انداخت و از کشت و کشتار ایرانی ها لذت خواهد برد و سپس باز هم ایرانی ها را به شکل های مختلف تحت فشار خواهد داد، چون به نظر می آید هدف اصلی آمریکا فقط بحث تغییر نظام در ایران نیست بلکه نابودی کلی ایران و ایرانی ها می باشد.
اصل ماجرا این است که هدف آمریکایی ها حتی اینگونه نیست که ایران مانند دیگر کشورهای همسایه خود نظامی مطیع داشته باشد و توسط فردی که غلام حلقه به گوش آمریکا باشد بر آن حکومت شود، و گرنه شاه که اینگونه بود اما آمریکایی ها هیچ وقت کاری نکردند که وی بتواند به گونه ای حکومت کند که مردم از او راضی باشند و در نهایت انقلاب نکنند.
پیرو هر عقیده و تفکر سیاسی که باشیم باید واقعیت را قبول داشته باشیم و آن این است که این مردم ایران بودند که به خیابان ها ریختند و انقلاب کردند و شاه را سرنگون کردند. قطعا اگر مردم از وی راضی بودند قطعا چنین کاری را نمی کردند یا اینکه برخی به دفاع از او به خیابان ها می آمدند.
سلاخی خاشقجی؛ دسته ای تازه برای تبر ایران - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
سلاخی خاشقجی؛ دسته ای تازه برای تبر ایران
ماجرای ایرانی ستیزی و ایران هراسی آمریکایی ها ماجرای جدیدی نیست بلکه ماجرایی بسیار قدیمی است و همین که آمریکایی ها از شاه خواستند که ماجرای کاپیتولاسیون را به پیش بکشد نشانه ایرانی ستیزی آمریکا بود.
پس از انقلاب اسلامی و موضع گیری ایرانی ها نسبت به ایالات متحده بسیاری باور داشتند که شعار مرگ بر آمریکا که ایرانی ها سر می دهند به نوعی آمریکا ستیزی است و آمریکایی ها همین شعار را بهانه کردند تا ایران هراسی و ایرانی ستیزی را در جهان گسترش دهند.
شاید هنوز هم در برخی جاها شعارهای مرگ بر فلان کشور و یا فلان شخص را بشنوید اما اگر به یاد داشته باشید در ابتدای انقلاب در ایران شعارهای "مرگ بر شوروی" و "مرگ بر چین" و "مرگ بر انگلیس" و "مرگ بر فرانسه" هم جزو شعارهایی بود که طنین انداز بود.
چه شد؟
تغییر رویکرد رفتاری دیگر کشورها نسبت به ایران در نهایت منجر شد که امروزه دیگر در ایران نه فقط دیگر شعار "مرگ بر چین" یا "مرگ بر روسیه" به هیچ وجه شنیده نشود بلکه ایران و روسیه و همچنین ایران و چین روابط بسیار صمیمی و دوستانه با هم داشته باشند، وحتی ایران وروسیه در برخی جبهه ها مانند سوریه با هم متحد باشند و کنار هم با یک دشمن بجنگند.
همچنین تغییر رفتار انگلیس وفرانسه در برهه های مختلف منجر به آن شده که شعار "مرگ بر فرانسه" دیگر شنیده نشود و "شعار مرگ بر انگلیس" هم ندرتا شنیده شود.
همین ماجرا نشان می دهد که دیدگاه مردم ایران نسبت به دیگر کشورها بر این اساس نیست که آنها آرزوی نابودی آنها را دارند اما هدف نمایش نوعی انزجار از رفتار برخی کشورها نسبت به ملت ایران می باشد.
آمریکایی ها اگر رویکرد رفتاری خود با ایران را طی این چهار دهه تغییر داده بودند چه بسا امروزه دیگر شعار "مرگ بر آمریکا" هم در ایران شنیده نمی شد، اما به عنوان مثال همین که ایرانی ها با آنها توافق کنند و هنوز جوهر توافق خشک نشده آمریکایی ها به ایرانی ها نارو بزنند منجر می شود که این دشمنی ادامه یابد.
طی چهار دهه پیش اسرائیلی ها تلاش های بسیاری از طریق جنگ رسانه ای و فرهنگی بر علیه ایرانی ها در سرتاسر جهان راه انداختند تا ایران هراسی را گسترش دهند و امروزه بسیاری از سیاستمداران ارشد آمریکایی تحت تاثیر این ایران هراسی قرار گرفته اندو تعصب کورکورانه به این ایران هراسی چشم های آنها را کور کرده و روی تصمیمات آنها تاثیر گذاشته.
جای تاسف دارد که این ایران هراسی سیاست مداران آمریکایی امروزه به ایرانی ستیزی تبدیل شده و همه ایرانی ها از هر خط فکری و یا قومی باشند تحت تاثیر این ایرانی ستیزی قرار گرفته اند.
امروزه دیگر ماجرا از ایران هراسی فراتر رفته و تنها هم و غم سیاستمداران آمریکایی تبدیل شده به نابودی همه ایرانی ها، امکان ندارد رئیس جمهوری ایالات متحده و یا مقامات ارشد این کشور یک روز را بدون تهدید ایران و ایرانی ها سپری کنند.
اگر یک ایرانی باشید چه طرفدار نظام جمهوری اسلامی باشید و چه مخالف در هیچ کشوری از ترس آمریکا برای شما حساب بانکی باز نمی کنند.
حتی در برخی کشورها اگر شناسنامه دیگری هم داشته باشید همین که متوجه شوند ریشه ایرانی دارید با شما برخورد نژاد پرستانه می کنند.
همه جای جهان اموال شما از ترس آمریکا تحت رصد است، و هر جا که بروید به دلیل حمله های رسانه ای مغرضانه آمریکایی ها با شما برخورد نژاد پرستانه می کنند.
این به معنای آن نیست که ایالات متحده با رژیم جمهوری اسلامی مشکل دارد، این به این معنا است که ایالات متحده با مردم ایران مشکل دارد.
تحریم ها علیه ایران وضع شد، حالا چه؟ - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
تحریم ها علیه ایران وضع شد، حالا چه؟
وقتی که ایالات متحده انواع و اقسام تحریم های مختلف را برای تبادل کالا، حتی کالاهای غذایی و دارویی را بر علیه مردم ایران اعمال می کند، این به معنای مبارزه با نظام جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه به معنای تلاش برای نابودی ملت ایران است.
شاید آنهایی که بی اطلاع هستند بتوانند حرف های وزیر امور خارجه ایالات متحده در مورد اینکه غذا و داروی ایرانی ها تحریم نیست را باور کنند، اما کوچکترین تاجر صادر کننده ویا وارد کننده کالا در هر جای جهان می تواند به شما بگوید وقتی شرکت های دارویی ایرانی نمی توانند پول دارو را حواله کنند و به سیستم های بانکی جهانی دسترسی ندارند یعنی دارو تحریم است، همین ماجرا نسبت به غذا هم صدق می کند.
شاید ایرانی ها در مورد مسایل زیادی با یکدیگر اختلاف داشته باشند و یا حتی به عملکرد دولت خود انتقاداتی داشته باشند اما این ایرانی ستیزی آمریکایی ها منجر شده که ایرانی ها از هر حزب فکری و یا طیف عقیدتی و یا سیاسی که باشند با هم متحد شود و همه مردم ایران متوجه شوند که مشکل آمریکا با مردم و ملت ایران است.
همین وحدت است که امروزه به ایران این امکان را داده که همانند چهل سال قبل باز هم بتواند در مقابل تحریم ها مقاومت کند و آمریکایی ها باید متوجه شوند که تا به ایران هراسی و ایرانی ستیزی خود ادامه می دهند هیچ نتیجه ای نخواهند گرفت و باید رویکرد خود نسبت به مردم ایران را تغییر دهند.
جای تاسف دارد که آمریکایی ها هنوز بعد از چهل سال متوجه نشده اند که این راهش نیست و نمی توانند همان سیاستی را که بر علیه دیگر کشورها و یا ملتها حتی در منطقه خاورمیانه پیاده کردند بر علیه ایران و ایرانیها پیاده کنند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала