افشای نقشه عربستان برای ترور سردار سلیمانی

© REUTERS / Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Courtافشای نقشه عربستان برای ترور سردار سلیمانی
افشای نقشه عربستان برای ترور سردار سلیمانی - اسپوتنیک ایران
Telegram
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز فاش کرد مقام های اطلاعاتی نزدیک به ولیعهد عربستان سعودی در تدارک ترور مقام های ایرانی بوده اند.

ولیعهد عربستان برکنار می شود - اسپوتنیک ایران
ولیعهد عربستان برکنار می شود
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا؛ نیویورک تایمز به نقل از سه مقام آگاه نوشت که مقام های اطلاعاتی نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سال گذشته با گروهی از تاجران درباره ترور مقام های ایرانی توسط شرکت های خصوصی صحبت کرده اند.
این بحث ها زمانی میان مقام های سعودی انجام شده که بن سلمان به عنوان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان مشغول تحکیم قدرت خود و توسعه عملیات نظامی و اطلاعاتی سعودی ها در خارج از کشورشان بود.
این موضوع نشان می دهد که مقام های بلندپایه سعودی یک سال پیش از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار معترض و همزمان با قدرت گرفتن بن سلمان، ترور مخالفان را بررسی می کرده اند.
به نوشته نیویورک تایمز، سعودی ها مرگ خاشقچی را به مقامی نسبت داده اند که برکنار شده اما احمد العسیری، در دیداری که در مارس 2017 برگزار شده و در آن 2 میلیارد دلار به خرابکاری در اقتصاد ایران اختصاص داده شده است، حضور داشته است. این دیدار در ریاض و با حضور برخی تجار صورت گرفته است.
در جریان بحث و در حالی که تجار مزبور تلاش می کرده اند بودجه لازم برای طرح خرابکارانه خود را از سعودی ها بگیرند، برخی دستیاران ارشد العسیری خواستار ترور سردار قاسم سلیمانی و یک فرد دیگر که دشمن عربستان سعودی خوانده شده بود، شده اند.
ژنرال العسیری که ماه گذشته در پی رسوایی قتل خاشقچی اخراج شد، سخنگوی ائتلاف سعودی در جنگ یمن بود. وی مرتبا به واشنگتن سفر می کرد و در آنجا لابی گران سعودی او را به اندیشکده هایی می بردند که ارزیابی های مثبتی درباره جنگ ویرانگر یمن ارائه می کردند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала