ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنید لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل

دلیل بازگشت رقیب ولیعهد سعودی به ریاض

© AFP 2021 / FAYEZ NURELDINEدلیل بازگشت رقیب ولیعهد سعودی به ریاض
دلیل بازگشت رقیب ولیعهد سعودی به ریاض - اسپوتنیک ایران
سایت تحلیلی «میدل ایست آی» در مطلبی درباره بازگشت یک شاهزاده سعودی به ریاض نوشت وی برای به چالش کشاندن جایگاه ولیعهد کنونی به کشورش بازگشته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اقتصاد نیوز؛ سایت تحلیلی «میدل ایست آی» در مطلبی نوشته است شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» برادر سلمان شاه عربستان برای به چالش کشاندن جایگاه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به کشورش بازگشته است.
سایت انگلیسی میدل ایست آی نوشت، بازگشت احمد از شاهزادگان سعودی که مدتی در لندن به سر می‌بُرد، برای به چالش کشاندن بن سلمان یا یافتن فردی برای به چالش کشیدن ولی‌عهد کنونی سعودی بوده است. احمد با تضمین امنیتی مقام‌های انگلیسی و آمریکایی به عربستان سعودی بازگشته است.
منبعی نزدیک به شاهزاده احمد به میدل ایست آی گفته است که احمد و دیگران در خاندان آل‌سعود دریافته‌اند، بن سلمان فردی زیان‌بار شده است و احمد قصد دارد نقشی برای تغییرات در این کشور ایفا کند بدین معنا که خودش در سازمان‌دهی جدید در حکومت نقش داشته باشد یا کمک کند یک جانشین دیگر برای بن سلمان تعیین شود.

تشکیل کمپین بین المللی علیه بن سلمان - اسپوتنیک ایران
تشکیل کمپین بین المللی علیه بن سلمان

این منبع گفته است که احمد بعد از صحبت با مقام‌های انگلیسی و آمریکایی به ریاض بازگشت واین مقام‌های انگلیس و آمریکا به وی این اطمینان را داده‌اند که در عربستان سعودی آسیبی به او نخواهد رسید و وی را تشویق کرده‌اند که جایگاه بن سلمان را از آن خود کند. افرادی درون خاندان پادشاهی سعودی نیز احمد بن عبدالعزیز را تشویق کرده‌اند جایگاه برادر زاده‌اش را از آن خود کند.
میدل ایست دریافته است که احمد در زمان اقامتش در لندن با دیگر اعضای خاندان سعودی که خارج از کشورشان زندگی می‌کردند، در ارتباط بوده و سه شاهزاده سعودی حامی که همگی مقام های نظامی یا امنیتی بوده‌اند، حامی وی هستند.
روز گذشته نیز «مجتهد» افشاگر معروف سعودی در صفحه توییتر خود نوشت، احمد بن عبدالعزیز به ریاض وارد شده و مورد استقبال بن سلمان و وزیر دفاع عربستان سعودی قرار گرفته است. مجتهد همچنین خبر داد، احمد تعهدهایی آمریکایی-اروپایی گرفته مبنی بر اینکه بن سلمان به او تعرضی نداشته باشد.
احمد بن عبدالعزیز در نوامبر ۲۰۱۷ (آذر ۱۳۹۶) و ساعاتی پیش از بازداشت ۱۱ نفر از شاهزادگان توسط بن سلمان، موفق به خروج از عربستان سعودی شد و در لندن اقامت داشت.
طی هفته‌های اخیر بعد از قتل «جمال خاشقچی» خبرنگار عربستانی منتقد ولی‌عهد سعودی در کنسولگری ریاض در ترکیه، انتقادهای زیادی علیه بن سلمان وجود داشته است.
جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی که از سال 2017 در آمریکا تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست بود، روز 2 اکتبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. پس از مدتی ابهام درباره این قضیه ، رسانه های دولتی عربستان سعودی روز 20 اکتبر گزارش دادند، خاشقجی در جریان نزاع با کارکنان سرکنسولگری جان خود از دست داده است. در این رابطه 18 نفر بازداشت شده و اکنون بازجویی از آنها جریان دارد. مقامات عربستان تلاش می ورزند حقیقت را کشف کرده و همه مقصران را تحت تعقیب قضایی قرار داده و مجازات کنند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала