ماجرای مهریه به کجا ختم شد؟

Telegram
چهارده سکه معیار محاسبه مهریه اعلام شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی برای تعیین 14 سکه به‌عنوان معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی خبر داد.

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت:«نمایندگان به‌دنبال این هستند که با تدوین طرحی تعداد زندانیان مهریه کاهش یابد. در همین راستا نمایندگان طرحی را تدوین کردند که براساس آن تعیین 14 سکه به‌عنوان معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی در نظر گرفته شود.

رکورد عربستان با دو هزار زندانی بدون محاکمه - اسپوتنیک ایران
رکورد عربستان با دو هزار زندانی بدون محاکمه

در این طرح پیش‌بینی شده که رئیس دستگاه قضا می‌تواند با صدور مجوز برای افرادی که به‌دلیل مهریه در زندان هستند به‌تناسب تورم و درآمد آنها، پرداخت مهریه را تعدیل کند.

در این طرح پیش‌بینی شده افرادی که می‌خواهند در آینده ازدواج کنند با توجه به شرایط فعلی 14 سکه بهار آزادی را به‌عنوان مهریه در نظر بگیرند که  این جایگزین ماده 29 قانون حمایت خانواده می‌شود.

اگر خانمی برای دریافت 14 سکه به محاکم قضایی مراجعه کند می‌تواند به‌طور مستقیم به اجرای احکام دادگستری مراجعه کند و فرآیند دادرسی حذف می‌شود و اگر مرد از پرداخت مهریه امتناع ورزد به مجازات حبس محکوم می‌شود.

در این طرح ثبت مهریه بیش از 14 سکه برای خانم‌ها محفوظ است و اگر خانمی خواست جدا شود باید آن را در بخش اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک به‌اجرا گذارد تا مرد ممنوع‌الخروج و برخی از خدمات اجتماعی محروم شود، اما زندانی نمی‌شود تا مهریه را بپردازد».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала