چین، آمریکا را از تحریکات در دریای چین جنوبی بر حذر داشت

© AP Photo / U.S. Navy/Petty Officer 2nd Class Will Gaskillکشتی جنگی آمریکا در دریای چین جنوبی
کشتی جنگی آمریکا در دریای چین جنوبی - اسپوتنیک ایران
Telegram
پکن خواست که واشنگتن فورا به عملیات تحریک آمیز در دریای چین جنوبی پایان بدهد.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه چین، پکن خواست که واشنگتن فورا به عملیات تحریک آمیز در دریای چین جنوبی پایان بدهد.

به گفته وی،«آمریکا به بهانه ناوبری آزاد، موازین اصلی بین المللی را نقض می کند و تهدیدی برای حاکمیت چین و ثبات در منطقه است».

سخنگوی وزارت خارجه چین متذکر شد که چین قصد دارد به اقدامات لازم برای دفاع از حاکمیت ملی و امنیت کشور دست بزند.

روز یکشنبه چارلز برائون سخنگوی ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی آمریکا اطلاع داد که کشتی جنگی چین از فاصله «خطرناکی» از نزدیکی کشتی جنگی آمریکا عبور کرد که مشغول عملیات تأمین ناوبری آزاد در نزدیکی جزایر مورد اختلاف در دریای چین جنوبی بود.

یخ قابل اشتعال در دریای جنوبی چین - اسپوتنیک ایران
یخ قابل اشتعال در دریای جنوبی چین

پکن در پاسخ اعلام داشت که کشتی جنگی آمریکایی خودسرانه وارد حوضه آبی دریای چین جنوبی شده بود و کشتی جنگی چین فورا دست به شناوری ضروری زد و به بررسی هویت کشتی پرداخت و از کشتی خواست فورا آنجا را ترک کند.

چین و تعدادی از کشورهای منطقه، از جمله ژاپن، ویتنام و فیلیپین بر سر مرزهای آبی و منطقه مسئولیت در دریای چین جنوبی و شرقی با هم اختلاف دارند.

همزمان آمریکا معتقد است که چین در حال ساخت جزایر مصنوعی است و آنها را مبدل به تأسیسات نظامی می کند و به این ترتیب مناطق ارضی خود را افزایش می دهد.  در پکن این اتهامات رد می شود و معتقدند که فیلیپین و ویتنام آگاهانه از حمایت واشنگتن برای تشدید تشنج در منطقه استفاده می کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала