موضع گیری جدید عربستان علیه ایران و حزب الله

© AFP 2022 / Adem Altanموضع گیری جدید عربستان علیه ایران و حزب الله
موضع گیری جدید عربستان علیه ایران و حزب الله - اسپوتنیک ایران
Telegram
عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی شامگاه چهارشنبه 26 سپتامبر، طی سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا گفت که این کشور به ایران و حزب الله لبنان اجازه تسلط بر یمن را نخواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العربیه، الجبیر تاکید کرد، عربستان سعودی تسلط ایران و حزب الله بر مناطقی در مجاورت با مرزهای جنوبی این کشور را نمی پذیرد.
وزیر خارجه سعودی شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را به کارشکنی در روند دسترسی سازمان بهداشت جهانی به مناطق نیازمند کمک در یمن متهم ساخت.
الجبیر همچنین ضمن اشاره به عدم پایبندی شبه نظامیان حوثی به توافقهای انجام شده گفت:«حوثیها 17 توافقنامه را امضا کردند اما به هیچکدام از مفاد این توافق‌ها پایبند نبودند».
وزیر خارجه سعودی ضمن تاکید بر اینکه راه حل بحران یمن گزینه نظامی نیست گفت راه حل در یمن سیاسی است.

اشک نماینده سازمان ملل در یمن در آمد + عکس - اسپوتنیک ایران
اشک نماینده سازمان ملل در یمن در آمد + عکس

وی در ادامه گفت:« حوثی‌ها حق دارند به عنوان بخشی از روند سیاسی در یمن ایفای نقش کنند نه اینکه بر تمام این کشور مسلط شوند».
الجبیر افزود:« امیدوارم فشارهای نظامی بر حوثی‌ها به اجبار آنها به نشستن بر سر میز مذاکره منجر شود».
در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع شورشیان حوثی جنبش شیعه " انصارالله" و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد قبول جامعه بین المللی قرار دارند. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارد. ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند به طور غیر رسمی حمایت می کند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала