ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

دماسنج روسی برای اندازه گیری دمای فضا

© Photo / NASAدماسنج روسی برای اندازه گیری دمای فضا
دماسنج روسی برای اندازه گیری دمای فضا - اسپوتنیک ایران
روسیه دماسنجی برای اندازه گیری دمای پایین فضا ساخته است.

به گزارش اسپوتنیک،دانشمندان روسیه دماسنج صوتی گازی را برای اندازه گیری دمای بسیار پایین مثلا در قطب شمال و یا کره ماه ساخته اند تا با کمک آن به آزمایش قابلیت کار تکنیک آلات فضایی روی زمین بپردازند.

سرگی دونچنکو رئیس پژوهشکده علمی- تحقیقاتی فیزیک و اندازه گیری فنی — رادیوتکنیکی در این خصوص گفت:«یک نوآوری دیگر ما، دماسنج گازی صوتی است که برای اندازه گیری دماهای بسیار پایین اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال، سفینه فضایی روسیه به کره ماه پرواز می کند که دما در آنجا 200-150 درجه سانتیگراد زیر صفر است.  ما چطور می توانیم بفهمیم که آیا تکنیک آلات ما در چنین دمایی قادر به کار است یا خیر؟

ارسال لیزرهای نظامی آمریکایی به فضا - اسپوتنیک ایران
ارسال لیزرهای نظامی آمریکایی به فضا

این نوع وسایل در محفظه های ویژه ای آزمایش می شوند. اما هیچکس نمی تواند با اطمینان صد در صد بگوید که آن ها در دمای مشابه فضایی آزمایش شده اند. حالا پس از ساخت دماسنج فضایی با دقت بمراتب بالایی می توان دمای واقعی را تعیین کرد».

از این دماسنج می توان روی زمین نیز استفاده کرد. «روی زمین جاهای زیادی وجود دارد که سرما آهن را شکننده می کند. با استفاده از این دماسنج ما در طرح های بین المللی در باره تشخیص و تعیین واحد دما با استفاده از گزینه ثابت اندازه گیری  Boltzmann و اندازه گیری اختلاف بین دمای مطلق ترمودینامیکی و مقیاس درجه حرارت بین المللی فعلی شرکت می کنیم».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала