ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

زبان اسرائیل با ایران، "زبان جنگ" است

© Sputnik / Kristina Afanasyeva / ورود به گالری تصاویرزبان اسرائیل با ایران، "زبان جنگ" است
زبان اسرائیل با ایران، زبان جنگ است - اسپوتنیک ایران
اسرائیل از پیروزی دولت بشار اسد در جنگ سوریه می ترسد. حمایت های مالی و تسلیحاتی اسرائیل از تروریست ها در جنوب سوریه، برای مقابله با ایران و حزب الله صورت می گیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مقاله منتشر شده در مجله فارن پالیسی، اسراییل از 12 گروه شورشی مسلح در جنوب سوریه حمایت تسلیحاتی و مالی کرده تا این گروه‌ها مانع تسلط ایران در مناطق مرزی سوریه و اسراییل شوند.

بر اساس این گزارش، اسراییل علاوه بر کمک مالی به 12 گروه شورشی سوریه در جنوب این کشور برای خرید تسلیحات از بازار سیاه، در نزدیک به 2 سال گذشته به هر شورشی مسلح این گروه‌ها ماهانه 75 دلار حقوق پرداخت کرده است. در این راستا خبرگزاری اسپوتنیک با کارشناسان سیاسی در مسائل خاورمیانه به گفتگو نشسته است تا به بررسی مساعدت های تسلیحاتی و مالی اسرائیل به گروهک های شورشی در جنوب سوریه بر علیه ایران بپردازد. در این راستا خبرگزاری اسپوتنیک با یک کارشناس اسرائیلی و دو کارشناس ایرانی در این خصوص به صحبت نشسته است.

حمله اسرائیل مراکز نظامی ایران در عراق - اسپوتنیک ایران
حمله اسرائیل به مراکز نظامی ایران در عراق

یاکوب کدمی، دیپلمات و سیاستمدار اسرائیلی ، رئیس سابق سرویس اطلاعاتی نائیتو، عضو کمیته سرویس مخفی اسرائیل در در مسائل مربوط به نیروهای مسلح ایران، در مصاحبه با اسپوتنیک تأیید کرد که اسرائیل به مدت 5 سال و از آغاز 2013، گروه های ضد دولتی در جنوب سوریه را حمایت مالی و تسلیحاتی نموده است، تا بدینوسیله مانع از نفوذ نیروهای طرفدار ایرانی در نزدیکی مرز اسرائیل شود.

_ آیا اسرائیل به 12 گروهک شورشی در جنوب سوریه بر علیه ایران کمک های تسلیحاتی و مالی انجام می دهد ؟

این کارشناس اسرائیلی در این خصوص گفت: "این (اطلاعات) صحیح است و قبلا نیز بوده است. در مطبوعات اسرائیل این موضوع ذکر شده است. اما دولت اسرائیل خود به این موضوع را بر سر زبان ها نمی اورد. اسرائیل تصمیم گرفته است که به منظور جلوگیری از نفوذ حزب الله به عنوان حزب طرفدار ایران، از حضور ایران در مرزهایش جلوگیری بعمل آورد. این امر با حمایت از مردم محلی در مرزهای اسرائیل صورت گرفته است. کمک های مختلف، هم غذایی و هم پزشکی، و عرضه برخی سلاح ها یا مهمات، از جمله اقدامات اسرائیل در این منطقه بوده است.

یاکوب کدمی در پاسخ به این سوال که آیا ایران بر سر این موضوع علیه اسرائیل به سازمان ملل متحد شکایت می کند؟ چنین پاسخ داد: «ایران چه می گوید؟ ما چه کار کردیم؟ و بعد چه کارهایی انجام خواهیم داد؟ ایران چگونه این اتهامات را علیه اسرائیل مطرح خواهد کرد، در حالیکه این کشور را به رسمیت نمی شناسد و معتقد است اسرائیل باید از روی زمین ناپدید شده است؟ دولتی که اسراییل را به رسمیت نمی شناسد، این کشور که گروه های تروریستی را برای اقدامات تروریستی علیه اسرائیل حمایت می کند؟ آیا (ایران) حق دارد با (اسرائیل؟) در این خصوص صحبت کند؟. در حالی که ایران چنین سیاست هایی را دنبال کند، گفتگو با تهران فقط در میدان جنگ ادامه پیدا خواهد کرد".

آمریکا و اسرائیل تیمی جدید - اسپوتنیک ایران
آمریکا و اسرائیل تیمی جدید

از سوی دیگر، دکتر سید هادی برهانی استاد دانشگاه تهران و متخصص در مسائل غرب آسیا در مصاحبه خود با خبرنگار اسپوتنیک، کمک های نظامی اسرائیل به سوریه را به دلیل ترس اسرائیل از پیروزی سوریه در جنگ می داند.

_ اسرائیل چگونه مساعدت های تسلیحاتی و مالی خود را به 12 گروهک شورشی در جنوب سوریه بر علیه ایران می رساند؟ ایران چه اقداماتی می تواند در برابر این کمک های اسرائیل به شورشیان انجام دهد؟

اگر بخواهیم نگاه محدودی داشته باشیم، این حمایت به این دلیل صورت می گیرد که اسرائیل نمی خواهد نیروهای محور مقاومت، ایران و حزب الله به جولان نزدیک شوند. چون اسرائیل می داند که محور مقاومت در برابر اسرائیل و تجاوز گری های اسرائیل می ایستد، و اسرائیل نگران این مسئله هستند که این محور قدرت بگیرد. لذا اسرائیل از هر وسیله ای استفاده می کند تا جلوی پیشرفت این محور را بگیرند، از جمله تسلیح گروه های تروریستی در جنوب سوریه مورد هدف اسرائیل قرار گرفته است.

اما اگر کمی گسترده تر به تاریخ پرونده اسرائیل نگاه کنیم و اقدامی که اسرائیل در دنیا انجام می دهد، این اقدام اسرائیل در حمایت از گروه های تروریستی در جنوب سوریه اوج رذالت یک رژیم و نظام سیاسی در جهانمی تواند باشد. این یک اقدام یک رکورد است، برای اینکه اسرائیل پر سرو صداترین کشور ها در ادعای مبارزه با تروریسم می باشند. در کشورهای غربی هزار بلا سر مخالفان در می آورند، به عنوان اینکه شما با حرف هایتان از تروریسم دفاع نموده اید. در غرب انسان شریفی چون پروفسور ادوارد سعید را به عنوان "پروفسور ترور" نامیدند، چرا که از سازمان آزادی بخش فلسطین دفاع می کرد. آن وقت، یک همچین کسانی که با آزادی خواهان چنین برخورداری داشتند. حال همین کشورها از رسواترین گروه های تروریستی حمایت می کنند، نشاندهنده رذل بودن این افراد است.

از سوی دیگر خانم هنین الذوقی نماینده کنیسه در اسرائیل گفت اسرائیل یک رژیمی است که هر چه که می گوید، انجام نمی دهد و هر آنچه را انجام می دهد، نمی گوید. این اقدام حمایتی اسرائیل از تروریست ها در جنوب سوریه، نشاندهنده درست بودن حرف های نماینده کنیسه اسرائیل می باشد.

اگر روزی ایران با اسرائیل بسازد - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
اگر روزی ایران با اسرائیل بسازد

_این اقدام اسرائیل چطور می تواند به منافع ایران در سوریه لطمه وارد نماید؟

ایران و حزب الله در سوریه در حال دفاع از دولت سوریه هستند و دارند کاری می کنند که دمشق بتواند تسلط خود را بر همه مناطق و خاک سوریه بدست بیاورد. اگر این اتفاق بیفتد که در حال اتفاف افتاده است (اکثر اراضی سوریه از تروریست ها پاک شده است).  اما در صورتیکه این جنگ به اتمام برسد، در آن صورت اسرائیل با سوریه ای مواجه می شود که دیگر حاکم بر سرزمین های خود است و در جنگ داخلی پیروز شده است. از سوی دیگر با حزب الله و ایرانی مواجه است که از این نبرد پیروز بر کار آمده اند و در آن صورت اسرائیل با دشمنی رو به رو می شود که بسیار از آن می ترسند. لذا اسرائیل در تلاش است که با حمایت گروه های مسلح و تروریست ها مانع از این شوند که سوریه کاملا از نیروهای مسلح پاک شود و نیروهای دولت مرکزی و هم پیمانانش به پیروزی نهایی دست یابند. هدف اسرائیل جلوگیری از پیروزی دولت سوریه و هم متحدانش ایران و حزب الله در سوریه است.

جناب آقای حسن شمشادی، مفسر نظامی نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و خبرنگار سابق  صدای و سیما در سوریه و عراق با اسپوتنیک در خصوص این موضوع چنین اظهار نظر نموده اند.  

_ اسرائیل چگونه مساعدت های تسلیحاتی و مالی خود را به 12 گروهک شورشی در جنوب سوریه بر علیه ایران می رساند؟ هدف اسرائیل از حمایت مالی و تسلیحاتی از این گروهک ها چیست؟

اسرائیل از 7 سال پیش و از ابتدای بحران در سوریه به انواع مختلف حمایت های پیدا و پنهان خود را از تروریست های مسلح و گروه هایی که به ظاهر خود را معارض می دانستند، نشان داده است. اگر چه در ابتدا، مدارک، شواهد، اسناد، گزارش ها و تصاویری که منتشر می شد توسط اسرائیل زیر سوال می برند و این کشور سعی می کرد حمایت های خود را از این گروه ها نشان ندهد، اما در سالهای گذشته موارد بسیاری از حمایت های مالی، تشکیلاتی و تسلیحاتی، اطلاعاتی امنیتی اسرائیل از گروه های مسلح و تروریست در سوریه در محافل خبری دنیا منتشر شده است. جالب این جا است  هم اکنون خود صهیونیست ها ترسی از اعلام این امر ندارند که چند هزار تروریست مسلح از گروه تروریستی جبهه النصره را به داخل مرزهای خود راه داده اند، این تروریست ها مجروح بودند، آنها را در بیمارستان های خود درمان نمودند و دوباره به خاک روسیه اعزام نمودند تا بار دیگر علیه ارتش سوریه بجنگند. در چند سالی که تروریست های مسلح به طور مشخص در دو استان درعا و قنیطره مستقر بودند یک گلوله علیه رژیم صهیونیستی شلیک ننمودند.

اتهام جاسوسی وزیر پیشین اسرائیل برای ایران - اسپوتنیک ایران
اتهام جاسوسی وزیر پیشین اسرائیل برای ایران

 آنها به هیچ عنوان علیه خاک اشغال شده اسرائیل عملیات تروریستی انجام نداده اند. هر بار که ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در این هفت سال و نیم در جبهه های جنوب به طور مشخص علیه تروریست ها، جبه النصره، یا گروه های دیگری که در آنجا مستقر هستند عملیات انجام دادند، بالگردهای رژیم اسرائیل، توپخانه صهیونیست ها مواضع ارتش سوریه و نیروهای مقاومت را مورد هدف قرار دادند، از پیشروی آنها جلوگیری به عمل آوردند و اطلاعات موثقی را از جا به جایی ارتش سوریه و نیروهای مقاومت را دائما به گروه های تروریستی دادند. از نظر سلاح و تجهیزات در این مدت، هر آنچه را که در اختیار داشتند در اختیار تروریست ها قرار دادند. در بسیاری از پاکسازی هایی که چه در جنوب سوریه و چه در مناطق دیگر در این کشور انجام شد، سلاح ها و مهمات اسرائیلی در این مناطق کشف شد. این موارد نشان می دهد که حمایت های همه جانبه ای از سوی اسرائیل در طی 7 سال و نیم گذشته از تروریست داشته اند تا علیه نظام سوریه بجنگند، تا متحدان سوریه (ایران را) با خطر مواجه کنند. و بارها و بارها خودشان تجهیز نیروهای تروریستی در سوریه برای مبارزه با متحدان این کشور من جمله ایران را اظهار داشته اند و هیچ عبایی از این موضوع ندارند و همچنان دارند به فعالیت های خود در سوریه علیه ارتش و نظام سوریه را ادامه می دهند.

در مجموع کارشناسان ایرانی بر حمایت های مالی و تسلیهاتی کشور اسرائیل برعلیه منافع ایران در طی سالهای اخیر تاکید می ورزند، زیرا اسرائیل از پیروزی بشار اسد به عنوان طرفدار ایران در سوریه می ترسد، اسرائیل نگران مرزهای خود است. اما از سوی دیگر دولت اسرائیل نیز بر این مساعدت های مالی به خاطر حمایت از کشور خود در برابر دشمنان تاکید می ورزد.

 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала