آمریکا خواهان گفتگو با ایران

Telegram
واشنگتن برای گفتگو با تهران آماده است.

به گزارش اسپوتنیک، در وزارت امورخارجه ایالات متحده اعلام شد که آمریکا با وجود بیانیه های رهبری ایران در باره غیرممکن بودن مذاکرات بین تهران و واشنگتن، برای گفتگو با ایران آماده است.

مایکل پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام نمود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با ایران آماده است تا بتوان راه حلی برای مسائل فوری امنیت ملی جستجو کرد».

چندی پیش آیت الله علی خامنه ای اعلام نمود که ایران قصد ندارد با آمریکایی ها وارد گفتگو بشود و هیچگونه مذاکراتی بین طرفین ممکن نخواهد بود.

تحریم های بزرگ مقیاس آمریکاعلیه ایران 7 ماه اوت وارد فاز اجرایی شد که قبلا با امضای برجام لغو شده بودند.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

اما هشتم ماه مه ترامپ از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم ها علیه ایران احیا خواهند شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала