طولانی‌ترین خسوف قرن+ویدئو

© Sputnik / Vitaliy Ankovماه گرفتگی
ماه گرفتگی - اسپوتنیک ایران
Telegram
شامگاه 27 ژوئیه طولانی ترین خسوف قرن 21 رخ خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «Earthsky»، جمعه 27 ژوئیه طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 از شامگاه آغاز می شود و سحرگاه شنبه به پایان می رسد. کل این خسوف حدود 4 ساعت طول خواهد کشید.

در این رویداد نجومی، ماه در اولین مرحله گرفت وارد نیم سایه زمین می شود که نشان از آغاز خسوف است و بعد از آن ماه به تدریج بیشتر داخل نیم سایه زمین فرو می رود تا اینکه بالاخره لبه ماه وارد تمام سایه زمین شود و این مرحله  آغاز خسوف جزئی است.

تاریک تر بودن قرص ماه در حین خسوف نیم سایه ای، جزئی و کلی است. معمولا خسوف هایی که بعد از آتشفشان های بزرگ روی می دهند تاریک تر از حال عادی هستند و فعال بودن بعضی از آتشفشان های زمین ممکن است روی تاریکی ماه تاثیرگذار باشد.

می توان مریخ را نیز در فاصله 6 درجه ای ماه دید. مریخ در این شب به مقابله با خورشید می رسد و درخشندگی آن در آسمان پنج برابر بیشتر از حالت عادی خواهد بود. در این وضعیت مریخ در فاصله 71 میلیون کیلومتری قرار دارد.

خسوف 27 ژوئیه طولانی ترین خسوف قرن است و یکی از دلایل طولانی بودن این ماه گرفتگی این است که مدار ماه به دور زمین به شکل بیضی است و طولانی ترین خسوف قرن بیست و یکم خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала