ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

ام آر آی در خدمت نه فقط تشخیص بلکه معالجه سرطان

© Sputnik / Igor Onuchin / ورود به گالری تصاویرام آر آی در خدمت نه فقط تشخیص بلکه معالجه سرطان
ام آر آی در خدمت نه فقط تشخیص بلکه معالجه سرطان - اسپوتنیک ایران
دانشمندان دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای روسیه "MEPhI" نوع جدید مواد حاجب یا مواد کنتراست زا پزشکی برای تصویرسازی تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging یا MRI) بر اساس نانوذرات سیلیسیومی تخریب پذیر از لحاظ بیولوژیک را ساخته اند که می توان بطور همزمان از آنها هم برای تشخیص و هم برای درمان بیماری های سرطانی استفاده کرد.

نتایج تحقیقات آنها در مجله Journal of Applied Physics منتشر شده است.
ام آر آی روش نیرومند تشخیص بیولوژیک پزشکی است که در آن معمولاً از رزنانس مغناطیسی هسته اتم های هیدرژن (پروتون ها) استفاده می شود. هنگام کار دستگاه توموگرافی میدان مغناطیسی ایجاد می شود که پروتون های اتم های هیدرژن را در روند تاثیر گذاری امواج رادیویی در میدان مغناطیسی قرار می دهد.

نظریه دانشمندان روسی درباره ساختن وسایل الکترونیکی با استفاده از نخود کربنی - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
نظریه دانشمندان روسی درباره ساختن وسایل الکترونیکی با استفاده از "نخود کربنی"
برخی از پژوهشگران خواستار استفاده از مواد حاجب برای افزایش دقت و بالا بردن محتوای اطلاعاتی تصویر هستند. سیگنال کنتراستی در ام آر آی بیشتر وابسته به میزان تغییرات طولی و عرضی در مدت های آرامش است.
مدت آرامش مدتی است که طی آن پروتون ها به حالت توازن باز می گردند. این مدت وابسته به پروتون های احاطه کننده مولکول ها و اتم ها بوده و برای بافت های سالم و بیمار فرق می کند.
در برخی از موارد، بیماری را می توان در نتیجه وجود مواد حاجب تشخیص داد که مدت های آرامش را بطور محدود در بافت بیمار تغییر می دهند. ترکیب ام آر آی و مواد حاجب امکان نشان دادن التهاباتی همچون آنژیوژنز غده ای هنگام ابتلا به بیماری های سرطانی را افزایش می دهد.
در دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای روسیه "MEPhI" نوع جدید ماده حاجب بر اساس نانوذرات سیلیسیومی را ساخته اند که امکان می دهد درمان و تشخیص بیماری های سرطانی تلفیق شود. به گفته ویکتور تیموشنکو، استاد دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای روسیه "MEPhI" و دانشگاه دولتی مسکوبه نام لومونوسوف ، این نمونه پیشبرد پزشکی شخصی نانویی است که به منزله تلفیق روش های تشخیص و درمان در ابعاد نانویی می باشد.
استفاده از مواد جدید در ام آر آی امکان می دهد مواد حاجب همچنین داروهای کپسول شده نانویی به بافت های بیمار رسانده یا از طریق ایجاد میدان های فیزیکی یا پرتو افکنی بر این بافت ها تاثیر بگذارند.

طراحی دستیار مجازی آهنگساز توسط دانشمندان دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای موسسه فیزیک مهندسی مسکو - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
طراحی دستیار مجازی آهنگساز توسط دانشمندان دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای موسسه فیزیک مهندسی مسکو
ویکتور تیموشنکو می گوید: "ام آر آی بطور گسترده برای تشخیص بیماریهای سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد و به این دلیل ساخت نوع جدید ماده حاجب که از آن بتوان همچنین برای درمان ملایم این امراض استفاده کرد، دارای اهمیت بسیار زیادی برای پزشکی معاصر است".
جنس مواد حاجب نانویی باید سمی و مضر نبوده و با بدن انسان سازگار باشد. خاصیت لازم دیگر این مواد اینست که برای سیستم ایمنی بدن انسان "نامرئی" باشند چون در غیر اینصورت از بین خواهند رفت. همچنین نانو ذرات نباید در بدن انسان انباشته شده و سطح آنها آلوده شود.
کارشناسان آزمایشگاه "نانوترانوستیکا" موسسه مهندسی فیزیک دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای روسیه "MEPhI" معتقدند استفاده از نانوذرات سیلیسیومی برای کشف سلولهای آسیب دیده یکی از خوش آتیه ترین روش ها برای تشخیص و درمان سرطان است. همچنین نانو ذرات ها به خودی خود برای بدن انسان مضر نیستند اما می توانند تحت تاثیر امواج رادیویی تا 42 درجه سانتی گراد و بیشتر (Hyperthermia) گرم شوند و این دما باعث نابودی محدود سلولهای سرطانی می شود.

 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала