ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اجلاس ظریف و گروه پنج در وین

© Fotolia / Gina Sandersاحتمال برگزاری اجلاس وین در باره برجام
احتمال برگزاری اجلاس وین در باره برجام - اسپوتنیک ایران
اجلاس وزیر خارجه ایران و گروه «5» در باره معامله هسته ای ممکن است در وین برگزار شود.

به گزارش اسپوتنیک، اجلاس کمیسیون مشترک بررسی اجرای برجام در باره برنامه هسته ای ایران در سطح وزیر خارجه ایران و گروه بین المللی «5»- روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان- ممکن است 6 ماه ژوئیه در وین برگزار شود. اما هنوز تصمیم قطعی در این خصوص اتخاذ نشده است.

این دیدار به ابتکار فدریکا موگرینی وزیر خارجه اتحادیه اروپا ممکن است برگزار شود که قصد دارد 6-5 ژوئیه برای انجام مذاکرات با ریاست اتریش در شورای اتحادیه اروپا به وین برود.

سفر رسمی حسن روحانی رئیس جمهور ایران به وین 4 ماه ژوئیه آغاز می شود. وی مذاکراتی با رئیس جمهور اتریش خواهد داشت. مهمترین موضوع بحث، بررسی برجام با ریاست شورای اتحادیه اروپاست که اتریش از ماه ژوئیه تا دسامبر 2018 این سمت را عهده دار است.

هشتم ماه مه دونالد ترامپ قصد خود در باره خروج از برجام را اعلام کرد.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала