ایران و فروپاشی ابرقدرتی آمریکا

© Fotolia / Borna Mirahmadianایران و فروپاشی ابرقدرتی آمریکا
ایران و فروپاشی ابرقدرتی آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
آیا خطاهای سیاسی آمریکا قدرت منطقه ای ایران را افزایش داده است؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه آلمانی «تاگس سایتونگ» خطاهای سیاست خارجی ایالات متحده عامل تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه‌ای شده است.

دانشمندان علوم سیاسی متوجه شده‌اند که پایان دوران آمریکایی و روند فروپاشی آن حدود چهار دهه است که با تحولات ایران به صورت تنگاتنگ مرتبط است. علاوه بر این ایران قطعا در این روند فروپاشی سهیم بوده است.

 تسخیر سفارت آمریکا در نوامبر سال 1997 به مدت 444 روز یک قدرت بزرگ در دنیا را به شدت تحقیر کرد.

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: ایران در طول یک دهه و نیم گذشته نفوذ خود در خاورمیانه را با توجه به سیاست‌های فاجعه بار آمریکا در این منطقه بخصوص با توجه به جنگ عراق گسترش  می دهد.

مطابق با مقاله منتشره در روزنامه نامبرده جمهوری اسلامی ایران مدت طولانی مرحله انزوا را با وجود رنج مردم خود به خوبی سپری کرد. اینکه ایران امروز برای رقبای منطقه‌ای خود به عنوان عنصری خطرناک مطرح است در افول آمریکا و همچنین شایستگی این کشور برای از بین بردن نفوذ غرب در منطقه از سال 1979 منعکس شده است. این می تواند به مدلی برای کشورهای در حال توسعه باشد.

در ادامه این مطلب آمده است: موازی شدن نشست ترامپ با رهبر کره شمالی از یک طرف و لغو توافق هسته‌ای با ایران از طرف دیگر درس‌هایی نه تنها برای تهران بلکه همچنین برای ناظران در بسیاری کشورهای جنوبی دنیا داشت.

اولین درس این بود که ایران برای این تنبیه می‌شود که برنامه هسته‌ای خود را به اندازه کره شمالی گسترش نداد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این طور ارزیابی می‌کند که قذافی در لیبی بعد از اینکه برنامه اتمی خود را کنار گذاشت سقوط کرد  و کره شمالی از این مسئله این درس را گرفت که اول بمب‌های اتمی خود را ساخته و بعد برای مذاکره اعلام آمادگی کند.

دوم اینکه دوگانگی غرب در موضوع حقوق بشر به اندازه‌ای واضح و مشخص است که نیازی به گفتن ندارد. غرب نفوذ خود را از دست داده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала