وابستگی همکاری اقتصادی و برجام

© AP Photo / Ng Han Guanوزارت خارجه چین
وزارت خارجه چین - اسپوتنیک ایران
Telegram
عدم رعایت برجام می تواند در همکاری اقتصادی ایجاد آشفتگی کند.

به گزارش اسپوتنیک، معاون وزیر خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی گفت که عدم رعایت برجام بر همکاری اقتصادی بین کشورهای مربوطه تأثیر گذار خواهد بود.

وی در ادامه گفت:«ما امیدواریم که با تلاش های مشترک بتوانیم این مسأله را رفع کنیم و همچنین  امیدواریم که مفاد برجام به اجرا گذاشته شوند. از اینرو چین در تماس پایدار با کشورهای اروپایی و روسیه است».

به عقیده وی، اگر برجام رعایت نشود، این امر بر همکاری عادی و سالم اقتصادی بین کشورهای مربوطه تأثیر خواهد گذاشت.

«ما امیدواریم مشورت های سازنده بین چین و ایران بر اساس رعایت برجام  و توسعه همکاری بین کشورها و محافل کاری دو کشور ادامه یابد. ما باید مانع از نقض  و یا عدم اجرای پروژه های اصلی در عرصه همکاری اقتصادی دو کشور بشویم».

دونالد ترامپ روز 8 مه 2018 اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود. چین اعلام کرد به تعهدات خود در رابطه با برجام پایبند است.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد(متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала