ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تغییر نظام در ایران

© AFP 2021 / Karen BLEIERجان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا
جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا - اسپوتنیک ایران
آیا دولت ترامپ قصد تغییر نظام ایران را دارد؟

به گزارش اسپوتنیک جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای که شنبه 12 ماه مه منتشر شده گفت که هدف دولت ترامپ تغییر نظام ایران نیست.

بولتون در مصاحبه‌ با یک رسانه آمریکایی گفت: «هدف ما این است که از نزدیک شدن آنها به دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری شود».

 وی در خصوص خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام گفت: «این توافق، از اساس در راستای منافع راهبردی آمریکا نبود و عملاً  کاری برای مهار ایران در مسیر حرکت به سوی ساخت سلاح‌ هسته‌ای انجام نمی‌داد و مکانیسم‌های راستی‌آزمایی موثر در اختیار نداشت.

بولتون اضافه کرد: «آنها دوست داشتند توافق برجام ادامه پیدا می‌کرد، زیرا تمام منافع این توافق به سمت آنها قرار داشت. هنگامی که آن منافع قطع شوند، اقتصاد آنها در وضعیت بدی قرار خواهد گرفت.»

دونالد ترامپ روز 8 مه 2018 اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد(متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала