ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ترامپ تعریف کرد که می خواهد به چه توافقی با ایران برسد

© AP Photo / Carolyn Kasterترامپ تعریف کرد که می خواهد به چه توافقی با ایران برسد
ترامپ تعریف کرد که می خواهد به چه توافقی  با ایران برسد - اسپوتنیک ایران
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد پس از خروج از برجام خواستار رسیدن به "توافق خوب" با ایران است.

به گزارش اسپوتنیک، ترامپ گفت برجام نتوانست از امکان افتادن سلاح هسته ای به دست ایران جلوگیری کند و دیگر "کشورهای پولدار خاورمیانه" به جستجوی امکانات برای به دست آوردن سلاح هسته ای پرداختند. رئیس جمهور آمریکا گفت:" این به بروز فاجعه منجر می شد".
ترامپ تاکید کرد واشنگتن" شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال می کند". رئیس جمهور آمریکا گفت:"امیدوارم بتوانم به توافق خوب و عادلانه با آنها برسم. بهترین توافق برای آنها. اما ما نمی توانیم اجازه داشتن سلاح هسته ای را به انها بدهیم.
ترامپ ضمنا خاطرنشان کرد ایالات متحده باید از امکان رفتن به پایگاه های نظامی ایران برخوردار باشد تا یقین یابد که ایرانیان به فریب دادن اشتغال ندارند. ترامپ افزود:" البته ما یقین داریم که آنها فریب نمی دهند اما در هر حال".
در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی نیز اشاره نمود.
روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.
در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.
توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام:تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.
لغو تحریمها علیه ایران متناسب با اقدامات ایران برای از بین بردن برنامه هسته ای اش و در جهت منافع ملی آمریکا باشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала