هواپیماهای روسی در ایران

© Sputnik / Alexander Kovalyovهواپیمای مسافربری سوپرجت 100
هواپیمای مسافربری سوپرجت 100 - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایرانی ها با هواپیماهای ساخت روسیه پرواز خواهند کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، پس از ماه‌ها گمانه‌زنی سرانجام دو ایرلاین ایرانی توافق کردند که 40 فروند هواپیمای مسافربری روسی را وارد ناوگان خود کنند.

دو شرکت هواپیمایی آسمان و ایران ایرتور قراردادی با الگو بوت بندارت معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روسیه در نمایشگاه هوایی اورآسیا 2018 که در ترکیه فعال است به امضا رساندند  که براساس آن این دو شرکت ایرانی در دو قرارداد جداگانه هر یک 20 فروند هواپیمای سوخو 100 دریافت خواهند کرد.

طبق اطلاعات ارائه شده شرکت آسمان 20 فروند هواپیماهای  RRG95Rسوخو را خریده که جدیدترین مدل طراحی شده این هواپیما در روسیه به حساب می‌آید. همچنین به نظر می‌رسد که تعدادی از قطعات این هواپیما از تحریم‌ها خارج است و همین امر برای آسمان خرید این هواپیما را امکان‌پذیر کرده است.

در بخش دیگری از این نمایشگاه ایران ‌ایرتور نیز 20 فروند هواپیمای سوخو 100 خرید که طبق اعلام این شرکت قرارداد بسته شده حدود یک میلیارد دلار ارزش دارد. همچنین ایران‌ ایرتور اعلام کرده که این 20 فروند هواپیما به تدریج وارد ناوگان این شرکت خواهد شد.

 این توافق‌های جدید در حالی نهایی شده که پیش از این ایران‌ایر توانسته بود خرید 200 هواپیمای برجامی را نهایی کند و پس از آن نیز شرکت‌ آسمان در قراردادی دو مرحله‌ای ورود 60 فروند بوئینگ را برای ناوگان ایران در نظر گرفته بود.

هرچند قرار بود نخستین هواپیمای بوئینگ خریداری شده از سوی ایران‌ایر در اردیبهشت ماه امسال وارد ناوگان شود، اما اخیرا مدیر این شرکت آمریکایی اعلام کرده که بوئینگ در سال جاری میلادی هیچ برنامه‌ای برای تولید هواپیمایی که به ایران تحویل شود ندارد.

به این ترتیب ایران دیگر گزینه‌های خود در این بازار را به شکل دقیق‌تر بررسی می‌کند که هواپیمای سوخو 100 روسیه یکی از آنهاست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала