ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

جذب سرمایه گذاران ایرانی و روس در استان های دو کشور

© Photo / Public domainجذب سرمایه گذاران ایرانی و روس در استان های دو کشور
جذب سرمایه گذاران ایرانی و روس در استان های دو کشور - اسپوتنیک ایران
در چارچوب چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه ، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در گفتگوی اختصاصی به سوالات خبرنگار اسپوتنیک پاسخ داد.

گفتگوهای کارشناسی چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه، 14 اسفند ماه در مسکو برگزار شد.
آقای مسعود کرباسیان وزیر اموراقتصادی و دارایی ایران در گفتگوی اختصاصی با اسپوتنیک به سوالاتی در این زمینه پاسخ دادند:
چه دستاوردها یا نتایج کلیدی از کار دو روزه ی کمیسیون بین دولتی روسیه و ایران حاصل گردید؟ آیا در سال جاری موفقیتی در توسعه ی جهات همکاری بین کشورهای ما بدست آمده است؟ در چه زمینه های؟ چه پروژه هایی به نظر شما امیدوار کننده تر و آینده نگر تر هستند؟

کارت های  پرداخت  ملی  روسیه - اسپوتنیک ایران
همکاری بین سیستم های پرداخت روسیه و ایران
این چهاردهمین کمیسیون مشترک فی مابین دو کشور است و اعضای شرکت کننده بالغ بر پنجاه نفر بودند که اکثر بخش های اقتصادی کشور هم خصوصی و هم دولتی را در برمی گرفتند. در زمینه های راه، حمل و نقل، نفت، اتاق بازرگانی، معادن ، صنعت ، نیرو، نیروگاه سازی ، میراث فرهنگی افرادی حضور داشتند. به دنبال ملاقات های سال گذشته مابین روسای جمهور دو کشور و تاکید بر توسعه ی همکاری، این کمیسیون کار خود را بر اساس خط مشی هایی که تعیین شده بود ، ادامه داد. در زمینه نفت و انرژی و توافق هایی که در تهران انجام شده بود ، امیدواریم که به قرارداد منجر گردد. بحث کریدور حمل و نقلی بین ایران، روسیه ، آذربایجان و هند به عنوان بحث محوری مورد نظر قرارگرفته که راه آهن در این زمینه نقش مهمی دارد. راه آهن از مرز اینچه برون به ایران وصل شده و روسیه سهم برق رسانی به این راه آهن را برعهده دارد که به نوبه ی خود بر سرعت کار افزوده است. خوشبختانه از این مسیر اقداماتی صورت گرفته است که بتوانیم این کریدور را فعال کنیم. در زمینه ی تبادل دانش و کالاهایی که مورد نیاز دو کشور است مذاکراتی صورت گرفته. در خصوص مسائل نیروگاه سازی و علی الخصوص نیروگاه سیریک بحث و گفتگو شده است و امیدواریم که به زودی عملیاتی شود. یکی از اقدامات مهم دیگر رفع موانع در زمینه ی اتحادیه اوراسیا بود که در این سفر مورد توجه قرار گرفته است. در زمینه کشاورزی و تبادل محصولات کشاورزی و کشت مشترک نیز صحبت شده است. صنعت ، خودروسازی را نیز از جمله موارد مطرح شده بوده است.
تا این لحظه پنج سند مهم در مرحله ی امضاء است و هنوز مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم که این تعداد بیشتر شود.
در ماه اوت سال 2017 بانک مرکزی روسیه و بانک مرکزی ایران یادداشت تفاهم مربوط به همکاری متقابل را در چارچوب جلسه کارگروه مربوط به همکاری مالی-بانکی کمیسیون دائم همکاری اقتصادی تجاری ایران و روسیه امضاء کردند. سیاست اصلی بانک مرکزی ایران در جهت ایجاد مکانیزمی برای استفاده از ارزهای ملی دو کشور بود. این سخن به میان آمد که سیستم پرداخت ایرانی یعنی "شتاب" با سیستم پرداخت روسی " میر" ادغام شود. این پروژه اکنون در چه مرحله ای است؟ آیا این به معنای انتقال کامل به ارز ملی است با توجه به اینکه ایران هفته ی گذشته در خصوص امتناع کامل از دلار خبرداد؟ چه زمانی کاربران ایرانی و روسی کارت های بانکی می توانند معاملات خود را انجام دهند؟
در این هیات از بانک مرکزی حضور دارند و مذکراتی را انجام داده اند. از نظر فنی بین بانک های کارگزار مواردی بود که قرار شد طی هفته ی آینده بانک های تجاری آنرا انجام دهند. برای آنکه بانک مرکزی این مسئله را حل کرده است و بانک های تجاری به عنوان کارگزار در هفته ی آینده این موارد را حل می کنند تا دارندگان کارت های شتاب ایران و میر روسیه بتوانند این تبادلات را انجام دهند. حتما اثر مهمی در زمینه ی رفع نیازهای توریست ها دارد و همچنین بحث تجاری و ارز ملی مطرح است که باید دنبال شود و زمان بیشتری می برد. ضمن اینکه رابطه ی کارگزاری بانک ها به خوبی در حال اجرا ست.
آیا مسئله ی مربوط به سرمایه گذاری های ایرانی بحث و بررسی شد؟ یک هیات همراه با شما به روسیه آمد که در اجلاس بین المللی سرمایه گذاری اقتصادی در ساراتوف شرکت کردند ، چه زمینه های از اقتصاد روسیه برای کارفرمایان ایرانی جذاب و مورد توجه است؟
توانایی و امکانات و رشد و توسعه اقتصادی موجود در این استان ها باعث می شود که مناطق دو کشور بتوانند در چارچوب کمیسیون مشترک و فضای کلی روابط مابین دو کشور همکاری داشته باشند. به طور مثال اجلاسی که در ساراتوف برگزار شد و مذاکرات در قفقاز شمالی، مرکز تجاری ایران در آستراخان و غیره همگی زمینه های همکاری مشترک را فراهم می کند. یک کارگروه مشترک سرمایه گذاری در این سفر مورد بررسی قرار گرفته است، موافقت نامه جلب حمایت سرمایه گذاری چند سال پیش امضاء شد که به تصویت مجلس دو کشور رسید. می توان گفت که روابط دو کشور گسترده ، متنوع ، پایدار و راهبردی شده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала