ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آیا رادارهای نفتکش سانچی خاموش بود؟

شایعه خاموش بودن چراغ ها و رادارها در کشتی اصلا صحت ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، مجید بلوری سر مهندس کشتی شرکت ملی نفتکش در مصاحبه ای با برنا درخصوص شایعه خاموش بودن سیستم شناسایی خودکار (ars) قبل از وقوع حادثه برای کشتی سانچی بیان داشت: امروز اطلاعات این دستگاه دیگر مخفی نیست. این دستگاه اتوماتیک بعد از حوادث 11سپتامبر که قانون های دریایی تغییر کرد، یکی ازدستگاه هایی بود که به مجموعه کشتیرانی اضافه شد. این دستگاه نشان می دهد که شما کجا بار گرفتید، مقصدتان کجا ، چه سرعتی دارید و کشتی چه نامی دارد را نشان می دهد.
وی افزود: این سیستم را برای این فراهم کردند که رفت و آمد کشتی ها را رصد کنند که اگر مورد تهدیدی برای امنیت کشور و یا دریا نوردی باشد شناسایی شود. این دستگاه در راه کشتی اختلالی ایجاد نمی کند. فرض بگیریم که این دستگاه برای ایران و کشتی چینی خاموش بوده است. این دستگاه نقش مهمی را در ناوبری و ایمنی کشتی ایجاد نمی کند، هیچ دلیلی برای تصادف با این شدت و انفجار نیست.
کارشناس دریانوردی خاموش بودن رادارها را شایعه خواند و گفت: این صحبت اصلا درست نیست، در این دستگا‌ه‌ها حداقل دو رادار مستقل ازهم با طول موج های مختلف کار می کنند. اگر برفرض یکی آسیب دید رادار دیگر کار شما را انجام می دهد. این شایعه خاموش کردن چراغ ها و یا رادارها در کشتی که درحال پخش است اصلا صحت ندارد. هیچ کسی این کار رانمی کند. بحث خاموش بودن رادارها و یا چراغ های دریایی کاملا غلط است.
وی تاکید نمود: اگر حتی برق ژنراتورهای کشتی برود بازهم سیستم هایی که به ایمنی کشتی مربوط است خاموش نمی شود. شما فرض بگیرید که همه این ها از کار افتاده باشد، باز هم کشتی باید در مکانی توقف کند.
بلوری درباره این که چرا پرچم پاناما در بالای این کشتی نصب شده بود گفت: این موضوع مرسوم است، درحال حاضر کشورهای اروپایی و آمریکایی هم پرچم پاناما را نصب می کنند. به این دلیل که قوانین مالیاتی، قوانین دریانوردی کشور پاناما راحت تر است و پرچم پاناما جزو پرچم های خوش نام است.
وی در ادامه تاکید کرد: تاقبل از تحریم ها پرچم جمهوری اسلامی ایران در کشتی ها نصب می شد. این موضوع خیلی مهم نیست، تقریبا 70تا 80 درصد شناو هایی که رفت وآمد می کنند پرچم پاناما رانصب می کنند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала