فراخوان به قطع روابط دیپلماتیک با اسرائیل

© AFP 2022 / Pool / Khamمجلس ایران
مجلس ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
مجلس ایران از کشورهای اسلامی خواست روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را قطع کنند.

به گزارش اسپوتنیک، مجلس ایران از تمام کشورهای اسلامی خواست مناسبات دیپلماتیک خود با اسرائیل را قطع کنند و روابط اقتصادی و تجاری با آمریکا را به حداقل برسانند. این موضوع با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مرتبط است که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت شناخت و اعلام نمود سفارت آمریکا از تل — آویو به آنجا منتقل خواهد شد.

مجلس ایران  این اقدام واشنگتن را سرزنش کرد:«افراد ساده ای که از روند آشتی در خاور میانه در دهه 90 راضی بودند، حالا به این درک می رسند که ایالات متحده به حرف خود عمل نمی کند و تصمیم اخیر آمریکا آخرین «میخ بر تابوت» باصطلاح «روند آشتی در خاورمیانه» بود».

 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز ششم دسامبر طی سخنانی در کاخ سفید  اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و به وزارت امور خارجه آمریکا دستور داد که مقدمات انتقال سفارت این کشور از تل آویو  به اورشلیم را مهیا سازد. این اقدام برخلاف قعطنامه های سازمان ملل و نظر اکثر کشورهای دنیا از جمله متحدین آمریکا در اروپا و کشورهای عرب و اسلامی است که معتقدند این اقدام آمریکا می تواند چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز مسئله فلسطین و اسرائیل را تحت تاثیر قرار دهد. این تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، موجی از واکنش های منفی را در دنیا به همراه داشته است. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала