ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

اسراییل دارای یک طرح محرمانه در بیت المقدس است

© AP Photo / Oded Baliltyاسراییل دارای یک طرح محرمانه در بیت المقدس است
اسراییل دارای یک طرح محرمانه در بیت المقدس است - اسپوتنیک ایران
فایق بولوت نویسنده کرد و کارشناس در امور خاور میانه با اسپوتنیک مصاحبه کرد.

وی عقیده خود را در مورد تصمیم دنالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در خصوص به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسراییل را در میان گذاشته چنین گفت:

اولا، ترامپ با برداشتن این گام می خواهد حمایت خود را از اسراییل نشان دهد. دوم، اسرایل دارای یک طرح محرمانه ای می باشد و هدفش تبدیل بیت المقدس به شهر یهودی است. ترامپ با گرفتن تصمیم اخیر ثابت کرده که او برای تحقق بخشیدن به این طرح دست به اقدام زده است.

در قطعنامه سال 1974 سازمان ملل متحد صریحا گفته شده که بیت المقدس شهر اعراب، یهودی ها و یا مسیحیان نیست بلکه شهری متعلق به همه ملت ها است و باید زیر کنترل سازمان ملل یا کمیته ای متشکل از مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در آورده شود. تصمیم ترامپ با قرار سازمان ملل متحد مغایرت دارد.

فایق بولوت در ادامه مصاحبه با اسپوتنیک گفت:

این تصمیم ترامپ تحت تاثیر لابی یهودی آمریکا پذیرفته شده که در کاخ سفید و در میان مقام های این کشور بشدت فعالیت می کند. ترامپ پس از این اقدام می خواهد بیت المقدس را تصرف کند. از سوی دیگر اسراییل داعا می کند که معبد سلیمان زیر مسجد الاقصی قرار دارد و در تونل های کنده شده در زیر مسجد تحقیقات انجام می دهد. اگر در نتیجه این کارها معبد سلیمان کشف شود این محل جای زیارت یهودی ها اعلام خواهد شد. اقدام ترامپ با این طرح مرتبط است.

بلوت در پایان گفت:

هرطوری شده ما علیه تصمیم مربوطه ترامپ و اسراییل به اعتراض خواهیم پرداخت. تصمیم آنها اشتباهی است و اجرای آن باید به حال تعلیق در آورده شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز ششم دسامبر طی سخنانی در کاخ سفید  اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و به وزارت امور خارجه آمریکا دستور داد که مقدمات انتقال سفارت این کشور از تل آویو  به اورشلیم را مهیا سازد. این اقدام برخلاف قعطنامه های سازمان ملل و نظر اکثر کشورهای دنیا از جمله متحدین آمریکا در اروپا و کشورهای عرب و اسلامی است که معتقدند این اقدام آمریکا می تواند چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز مسئله فلسطین و اسرائیل را تحت تاثیر قرار دهد. این تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، موجی از واکنش های منفی را در دنیا به همراه داشته است.

 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала