ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

معامله با ایران و امنیت اروپا

© AFP 2021 / Thierry Charlierفدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - اسپوتنیک ایران
موگرینی معتقد است که معامله با ایران نکته اصلی امنیت اروپاست.

به گزارش اسپوتنیک، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان دیدار با رکس تیلرسون وزیرخارجه آمریکا گفت:«اجرای دقیق معامله هسته ای با ایران- نکته اصلی و مهم امنیت اروپا، منطقه و جهان است».  

وی در ادامه گفت:«ما موضوع ایران را بررسی کردیم. من گفتم که از نظر اتحادیه اروپا، ادامه اجرای مفاد معامله هسته ای با ایران — موضوع ارجح، کلیدی و استراتژیک امنیت اروپا، منطقه و جهان بطور کل است».

رکس تیلرسون با اعتراف به اهمیت معامله هسته ای اعلام نمود که آمریکا«عملیات از ثبات اندازی ایران  در منطقه را بی جواب نخواهد گذاشت»

به گفته وی این نوع عملیات عبارتند از پرتاب موشک توسط شورشیان حوثی بسوی عربستان در روز 4 نوامبر، تحویل سلاح به سوریه و حمایت از سازمان «حزب الله» که آمریکا آن را سازمان تروریستی می داند.

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

اتحادیه اروپا از پا بر جا ماندن برجام حمایت کرد. آنان این توافق را یک سند بین‌المللی دانستند و هرگونه کارشکنی آمریکا در برجام را به ضرر این کشور دانستند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این اقدام آمریکا را به منزله نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل دانست و از تشکیل جلسه کمیسیون برجام برای حل مشکل خبر داد.

چین بارها از طرف‌های توافق نامه خواسته است به آن احترام گذاشته و پایبندی خود را نشان دهند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала