ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تقدیر دانشگاه کمبریج از داستان نویس ایرانی

© AFP 2021 / Fabrice Coffriniتقدیر دانشگاه کمبریج از داستان نویس ایرانی
تقدیر دانشگاه کمبریج از داستان نویس ایرانی - اسپوتنیک ایران
در مراسمی در دانشگاه کمبریج انگلستان به پاس پنجاه سال تلاش مستمر در داستان نویسی و نقش ممتاز در توسعه زبان و ادبیات فارسی از استاد هوشنگ مرادی کرمانی تقدیر شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از برنا، «حمید بعیدی‌نژاد»سفیر ایران در لندن در کانال تلگرامی خود نوشت: امروز اولین کنفرانس آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کمبریج آغاز شد و بنده این افتخار را داشتم که تقدیرنامه این کنفرانس به پاس پنجاه سال تلاش مستمر در داستان نویسی و نقش ممتاز در توسعه زبان و ادبیات فارسی را به استاد هوشنگ مرادی کرمانی تقدیم کنم.

استاد مرادی کرمانی هر چند در ایران بیشتر با کتاب قصه‌های مجید که با کارگردانی استاد کیومرث پوراحمد به سریال داستانی تبدیل شد شناخته می‌شوند، اما بی‌شک جایگاه و ارزش ادبی و هنری آثار ایشان فراتر از این کتاب ارزشمند است. تصویرسازی‌های بسیار زیبا و همچنین بازسازی و احیای زبان و فرهنگ فولکلور توسط ایشان کم‌نظیر بلکه بی‌نظیر است. کافی‌ است به اثر داستانی اخیر ایشان "شما غریبه نیستید" نگاه کنیم که اثری فوق‌العاده در این جهت است.

ایشان در بیانی شاعرانه و هنرمندانه در سخنرانی خود در همین کنفرانس دانشگاه کمبریج پس از ذکر داستان‌های کوتاهی از قصه‌های پرندگان روستای کودکی خود گفتند: "ما در روستای‌مان با پرنده‌ها حرف می‌زنیم. با درخت‌ها، با جانوران، با کوه‌های بلند و سنگی، با ستاره‌ها، با تکه‌های ابر که در آسمان بلند و آبی شناورند، حرف می‌زنیم." و بعد با زبانی شعرگونه ادامه دادند:"ما ایرانیان در سرزمین قصه‌ها و تصویرهای ناب و تلخ و شیرین و رنگین، خیال‌های شاعرانه و تفسیرهای شعرگونه زندگی می‌کنیم. پشت و پناه زندگی و کار و بار هر پرنده، هر حیوان و هر درخت، قصه و شعر و خیالی پنهان کرده‌ایم."

ایشان دلسوزانه نگران بود که در عصر حاکمیت ماشین و سلطه شبکه‌های مجازی، طبیعت تنها بماند و روایت‌گری نباشد تا داستان‌های زیبای طبیعت را برای مردم روایت کند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала