ارتباط کلینتون با قتل رئیس جمهور سابق لیبی

© AP Photo / Seth Wenigارتباط کلینتون با قتل رئیس جمهور سابق لیبی
ارتباط کلینتون با قتل رئیس جمهور سابق لیبی - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایمیل های هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که در پایان سال گذشته منتشر شدند از اسرار بیشتری پرده برمی دارند که در یکی از این ایمیل ها به دلیل تلاش ناتو برای سرنگونی معمر قذافی در لیبی اشاره شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، مجله فارین پالیسی نوشت: ایمیل مذکور بیان می دارد که اهداف نیکولا سارکوزی رئیس جمهور اسبق فرانسه که حمله به لیبی را رهبری می کرد عبارت بودند از: کنترل بر نفت لیبی، تضمین حفظ نفوذ فرانسه در منطقه، بهبود وجهه سارکوزی در داخل کشور، اثبات قدرت نظامی فرانسه و جلوگیری از گسترش نفوذ قذافی در کشورهای افریقایی فرانسوی زبان.
این ایمیل، با تحلیل خطر بزرگی که ذخایر طلا و نقره قذافی (143 تن طلا و مقدار مشابهی نقره) برای ارزش پول فرانسه داشته، تأکید کرده است: این پول برای ایجاد پول واحد آفریقایی براساس دینار طلای لیبی تخصیص داده شده بود. قرار بود این واحد پول به جای فرانک فرانسه در کلیه کشورهای افریقایی فرانسوی زبان به گردش درآید.
یک روزنامه فرانسوی در این باره نوشته بود: دستگاه اطلاعاتی فرانسه پس از آنکه از تصمیم قذافی برای ایجاد دینار طلای لیبی اطلاع یافت، تصمیم به آغاز حمله علیه وی گرفت.
مجله فارین پالیسی در این باره نوشت: ایمیل مذکور بیان می دارد که اهداف نیکولا سارکوزی رئیس جمهور اسبق فرانسه که حمله به لیبی را رهبری می کرد عبارت بودند از: کنترل بر نفت لیبی، تضمین حفظ نفوذ فرانسه در منطقه، بهبود وجهه سارکوزی در داخل کشور، اثبات قدرت نظامی فرانسه و جلوگیری از گسترش نفوذ قذافی در کشورهای افریقایی فرانسوی زبان. این ایمیل، با تحلیل خطر بزرگی که ذخایر طلا و نقره قذافی (143 تن طلا و مقدار مشابهی نقره) برای ارزش پول فرانسه داشته، تأکید کرده است: این پول برای ایجاد پول واحد آفریقایی براساس دینار طلای لیبی تخصیص داده شده بود. قرار بود این واحد پول به جای فرانک فرانسه در کلیه کشورهای افریقایی فرانسوی زبان به گردش درآید. یک روزنامه فرانسوی در این باره نوشته بود: دستگاه اطلاعاتی فرانسه پس از آنکه از تصمیم قذافی برای ایجاد دینار طلای لیبی اطلاع یافت، تصمیم به آغاز حمله علیه وی گرفت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала