گزارش و تحلیل

چطور می توان از جنگ تصادفی میان روسیه و آمریکا اجتناب ورزید؟

© AFP 2022 / ALEXANDER NEMENOVUS and Russian flags
US and Russian flags - اسپوتنیک ایران
به گزارش اسپوتنیک، قرار است ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ رییسان جمهوری روسیه و آمریکا ده روز دیگر در طی همایش جی 20 هامیورگ با هم دیگر ملاقات کنند.

روزنامه "لا ستامپا" چاپ ایتالیا نوشت که امروز چهار طرف معبر آمریکایی، روسی، بریتانیایی و آلمانی نامه ای سرگشاده حاوی چند خواهش معمولی از دو رییس جمهور منتشر کردند. در این نامه آمده است: "پوتین و ترامپ هنوز سران دو قدرتی هسته ای دارای زرادخانه های عظیم می باشند و در قبال امنیت و منافع اروپا مسئولیت دارند و همایش سران جی 20 یک فرصت خوبی برای یادآوری این امر است.

در این نامه با اشاره به مورد اخیر پرواز جنگنده روسی سوخو27 در یک و نیم متری بال هواپیمای جاسوسی "آر سی 135 یو" آمریکا گفته می شود که این مانور اولین پرواز این نوع نبود و برای هواپیمای آمریکایی خطر ایجاد کرد و شاید جواب به گله مسکو در این باره بود که تعداد پرواز های هواپیماهای ناتو در بالتیک در نزدیکی مرز روسیه این اواخز زیاد شده است. فقط می شود تصور کرد که اگر هواپیمای روسی به بال هواپیمای آمریکایی بر خورد کند چه بود. موارد مشابه در آسمان سوریه نیز رخ می دهد.

اختلاف نظر های مسکو و واشنگتن بسیار جدی ولی قابل مقایسه با دوره جنگ سرد در گدشته نیست هنگامی که دو ابرقدرت به خاطر سیادت و آقایی جهانی مشغول رقابت های خیلی شدید بودند. ولی در آن زمان آنها مطابق مقرراتی که پس از بحران موشکی کارائب سال 1962 برای خود تدوین کردند اعمال تجاوزکارانه هم دیگر جلوگیری می کردند. در دوره ما اگر میزان انضباط پایینتر برود حرکت فزاینده اختلافات از اوکراین گرفته تا خاور نزدیک می تواند موجب بروز درگیری نظامی میان روسیه و امریکا شود. ولی هیچ یک از طرفین خواهان این جریان نیست.

علت بروز آتشسوزی می تواند اشتباه خلبان، هر حادثه نظامی و یا سخنان رادیکال ملی ملی باشد و برای جلوگیری از این کار باید آتش خاموش کن در اخیار داشت".

مولفان این نامه از دو رییس جمهور دعوت کردند برای جلوگیری از درگیری تصادفی به چهار اقدام تعویق ناپذیر دست بزنند: تهیه بیانیه مشترک در باره عدم شرکت در جنگ هسته ای و نبود امکان پیروزی در آن، هماهنگی مجدد مناسبات روسیه و ناتو در رفع بحران های نظامی، ، انجام اعمال مشترک جهت جلوگیری از افتادن مواد رادیواکتیف به دست تروریست ها تا آنها نتوانند بمب هسته ای کثیف بسازند و برپایی دیالوگ در باره خطر حملات هکر ها به سیستم های اطلاع رسانی و اداره و کنترل سلاح هسته ای".

این پیام را چهار سیاستمدار"سابق" دارای تجربه فراوان در مناسبات روسیه و آمریکا و کارشناس در امور تسلیحات هسته ای امضا کردند: ایگور ایوانوف وزیر امور خارجی پیشین روسیه، سام نان سناتور آمریکا، طرفدار مطرح خلع سلاح هسته ای، دز براون وزیر پیشین دفاع انگلیس و ولفگانگ ایشینگر سفیر پیشین آلمان در واشنگتن.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала