تاکید شورای امنیت بر اجرای کامل برجام

© AFP 2022 / Don EmmertЗаседание Совета безопасности ООН в Нью-Йорке
Заседание Совета безопасности ООН в Нью-Йорке - اسپوتنیک ایران
Telegram
شورای امنیت سازمان ملل متحد از تمامی دول عضو خواست که تعهدات خود را به طور کامل اجرا کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل از تمامی دول عضو خواستند که تعهدات خود را به طور کامل اجرا کنند.

شورای امنیت در جلسه توجیهی، سومین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اجرای قطعنامه 2231 را مرور کرد.

 

پس از ارائه گزارش دبیرکل، آخرین گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی حاوی جزئیات اجرای تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گزارش کمیسیون مشترک برجام نیز مورد توجه قرار گرفت.

دبیرکل در گزارش خود ضمن استقبال از تداوم اجرای برجام، خواستار خودداری از اقدامات و سخنان مخرب فضای موجود شد و تاکید کرد پایبندی کامل دولت های عضو و اجرای کامل این برنامه اقدام می‌تواند الگوی مناسبی برای جامعه بین المللی در جهت کاهش تنش ها از طریق همکاری مبتنی بر اقدامات دیپلماتیک فراهم آورد و اجرای برجام باید در فضای حسن نیت و همکاری مبتنی بر اقدام متقابل به گونه ای که همه طرف ها از منافع آن منتفع گردند، صورت پذیرد.

 

 

در این نشست، نماینده آمریکا گفت: برجام را در دست بررسی دارد و تا اتمام بررسی هایش به آن متعهد باقی خواهد ماند و در عین حال وی برای سرپوش گذاردن بر شکست های منطقه ای دولت متبوعش در اظهاراتی مداخله جویانه، اتهاماتی واهی در مورد نقش منطقه ای ایران مطرح کرد.

تعداد زیادی از اعضای شورای امنیت، آلمان و نماینده اتحادیه اروپایی که در این نشست حاضر بودند، پایبندی ایران به تعهداتش براساس برجام را ستودند و خواهان تداوم حمایت جامعه بین المللی از این توافق تاریخی شدند.

 

در این حال روسیه انتقادهائی به نحوه برخورد و نگارش گزارش دبیرکل مطرح و محتوای آن را غیرسازنده خواند و اعلام کرد موضوع موشکی ایران و موضوعات منطقه ای به شکلی که مطرح می شوند جایی در قطعنامه 2231 ندارد و طرح اتهامات واهی بدون شواهد کافی می تواند اجرای برجام را از مسیر صحیح خود خارج کند.

 

نشست توجیهی شورای امنیت بدون هیچ گونه جمع بندی خاصی به کار خود پایان داد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала