گزارش و تحلیل

آیا ایران با عربستان وارد جنگ خواهد شد؟

© Fotolia / Mark Rubensتظاهرات های گسترده در تبریز و ارومیه
تظاهرات های گسترده در تبریز و ارومیه - اسپوتنیک ایران
Telegram
تنش های روز افزون میان ایران وعربستان سعودی بسیاری از کارشناسان را بر آن داشته که برای شروع جنگ میان این دو کشور روز شماری کنند و بسیاری باور دارند با حضور ترامپ در کاخ سفید و سیاست های ماکیاولیستی وی این جنگ گریز نا پذیر است.

فروش صدها ملیارد دلار اسلحه به عربستان سعودی قطعا این کشور را بیش از پیش تشویق می کند که جسارت حمله به ایران را پیدا کند مخصوصا که اخیرا کنگره ایالات متحده هم طرح ممنوعیت فروش سلاح های پیشرفته و ممنوعه به عربستان را رد کرده.
اما این ماجرا مرا به یاد ماجرایی در بچه گی انداخت که خیلی با این شرایط همخوانی دارد.
زمانی دوستی داشتیم که البته هنوز هم با هم دوست هستیم، از خانواده بسیار متمولی بود و اکثر بچه های محل اوضاع مالی شان به این دوستمان نمی رسید.
در آن زمان بچه ها اکثرا در کوچه بازی می کردند نه در خانه وپشت کامپیوتر.
خانواده این دوستمان برای اینکه وی با بچه های دیگر در کوچه بازی نکند برایش انواع و اقسام وسایل بازی گران قیمت و کامپیوتری را تهیه می کردند تا وی در خانه بنشیند و وقتی هم بیرون می رفت فقط برای شرکت در کلاس های خصوصی از خانه بیرون می رفت، چون خوب برای خانواده اش بسیار ثقیل بود که بچه شان در کوچه با بچه های دیگر بازی کند.
در حالی که ما نمی دانستیم اصلا چیزی به نام کلاس های رزمی خصوصی وجود دارد این دوستمان در انواع و اقسام کلاس های رزمی ثبت نام می کرد و در آن زمان انواع و اقسام دستگاه های مرتبط با کلاس های رزمی را نیز خانواده اش برایش خریداری کرده بودند.
ما نانچیکو را فقط در فیلم های بروسلی دیده بودیم در حالی که وی گران ترین نانچیکوهای وقت را در اختیار داشت.
یک بار این دوستمان به سرش زد و دیدیم لباس کاراته پوشیده و شمشیر به کمر بسته و نانچیکو به دست آمد میان ما وبا ادعای اینکه کاراته بلد است ومسلح می باشد و از همه قویتر است ما همه باید از او اطاعت کنیم و در قبالش تعظیم کنیم از ما خواست که در قبالش تعظیم کنیم.
خلاصه سرتان را درد نیارم یک فصل کتک مفصل خورد و بعد چند نانچیکو و شمشیر و… حتی لباس کاراته اش را از او گرفتیم و فرستادیمش خانه.
حدود سی و چند سال از ماجرا می گذرد اما چند روز پیش در یکی از گروه های اجتماعی با هم گپ می زدیم و تعریف می کرد که این ماجرا هنوز از یادش نرفته.
ماجرای عربستان سعودی نیز چیزی شبیه این دوستمان می باشد.
شاهزاده های ثروت مند سعودی با باور اینکه خرید انواع و اقسام سلاح ها و شرکت در کلاس های آموزشی آمریکایی و غربی می تواند امنیت آنها را تامین کند باور دارند که می توانند اراده خود را بر دیگر همسایگان خود در منطقه تحمیل کنند، ولی هنوز پایشان را در کوچه و خیابان های واقعی منطقه نگذاشته اند تا متوجه شوند شاهکار کنند می توانند وقتی به خانه بر می گردند چیزی بر تن داشته باشند.
جنگ یمن نشان داد که سعودی ها آنقدر ناتوان هستند که از پس فقیر ترین کشور عرب نیز بر نمی آیند و مجبور می باشند سرتاسر جهان را بگردند تا مزدور پیدا کنند به جای آنها در یمن بجنگند چون خودشان توان مقابله با پا برهنه های یمنی را ندارند.
ایرانی ها در مقابل نشان دادند که از جنگ هیچ ابایی ندارند و در جنگ تحمیلی بر علیه ایران با خون خود پیشرفته ترین سلاح های دشمن را از کار انداختند.
در سوریه و عراق ایرانی ها توانمندی خود را به نمایش گذاشته اند.
بر این اساس می توان گفت اگر بحث جنگ در میان باشد ایرانی ها ابایی از جنگیدن ندارند وهیچ بعید نیست همه سلاح هایی که سعودی ها از دیگر کشورها خریداری کرده اند را به علاوه لباس هایشان را از آنها بگیرند و لخت به خانه برشان گردانند.
اما به هر حال جنگ به همه آسیب می زند و همه از جنگ متضرر می شوند و ایرانی ها طی چندین قرن نشان دادند که هیچ وقت به دنبال جنگ نیستند اما اگر دشمن سراغشان بیاید از سرزمین خود دفاع می کنند.
طبق آماری که اخیرا توسط بانک جهانی منتشر شده ذخایر ارزی عربستان سعودی از 790 ملیارد دلار قبل از شروع جنگ یمن به حدود چهارصد ملیارد دلار در پایان سال میلادی گذشته کاهش یافته.
با توجه به خرید های سرسام آوری که عربستان سعودی طی امسال از ایالات متحده انجام داده و با توجه به شرایط داخلی اقتصادی عربستان سعودی که به دلیل مشکلات مالی اقدام به تحمیل مالیات بر مردم خود نموده می توان توقع داشت ادامه روند فعلی منجر به تخلیه کامل خزانه عربستان سعودی طی دو سه سال آینده گردد و اگر این روند ادامه یابد عربستان مهمترین سلاح خود یعنی پول را از دست خواهد داد.
بدیهی است ایرانی ها تا آن زمان منتظر خواهند ماند تا عربستان سعودی با توجه به شرایط سیاسی داخلی و اقتصادی خود از درون فرو بپاشد و نیاز نباشد که خود مستقیم وارد عمل شوند وبه این دلیل می توان گفت ایرانی ها هیچ وقت به عربستان سعودی حمله نخواهند کرد اما اگر عربستان به ایران حمله کند آنوقت ایرانی ها مجبور خواهند بود از خود دفاع کنند.
پس جنگ میان ایران و عربستان فقط در شرایطی پیش خواهد افتاد که سعودی ها به ایران حمله کنند و تا زمانی که ایرانی ها شرایط دفاعی خود را به گونه ای تقویت کنند که هزینه برای طرف مقابل سنگین باشد ودشمن جسارت حمله را پیدا نکند می توان گفت این حمله اتفاق نخواهد افتاد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала