گزارش و تحلیل

تحریمات جدید علیه ایران و روسیه، رسوایی عظیم برای آمریکا

© AFP 2022 / Carlos Barriaآگاهی تهران از تمدید ابطال تحریم ها از جانب آمریکا
آگاهی تهران از تمدید ابطال تحریم ها از جانب آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
میچ مک‌کانل، سناتور جمهوریخواه و رهبر جناح اکثریت سنای آمریکا توانست طرح تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه را به رای‌گیری نهایی بکشاند. نشریه آمریکایی از این موضوع خبر داد.

این طرح ضد دو کشور با 98 رای موافق به تصویب نهایی در سنا رسیده و قرار است به تایید کنگره آمریکا نیز برسد و در نهایت امضای دونالد ترامپ آن را تبدیل به قانون خواهد کرد.
سناتورهای آمریکایی از حزب دموکرات بر اعمال تحریمات جدیدی علیه روسیه در رابطه با اتهام «دخالت روسیه» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2016 و حضور نظامی این کشور در جنگ سوریه و دخالت در امور اوکراین اصرار می کنند. در حالی که جمهوری خواهان بر این باورند که تحریم‌های جدیدی باید علیه جمهوری اسلامی در رابطه با برنامه موشک‌های بالستیک ایران، ارسال سلاح و حمایت از گرو‌ه‌های شبه ‌نظامی و نقض حقوق بشر اعمال گردد.
حسن بهشتی پور، تحلیلگر سیاسی ایرانی شبکه انگلیسی زبان «پرس تی وی» ایران و کارشناس روابط بین الملل و مسائل هسته ای در گفت و گو با «اسپوتنیک» در مورد احتمال قانونی شدن این طرح تحریمات پس از رای گیری نهایی و تاثیرگذاری آن بر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اظهار نظر نمود. وی گفت:

تحریماتی که آمریکا می خواهد علیه ایران وضع کند با برجام مخالفت صریح دارد. در برجام تاکید شد که اگر ایران مجموعه اقدامات لازم را انجام بدهد — و آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که جمهوری اسلامی این اقدامات را انجام داده — تحریمات جدیدی علیه ایران نباید وضع شود و همه امضا کنندگان برجام (کشورهای گروه «5+1») باید به سمت همکاری با جمهوری اسلامی بروند. ولی آنها (آمریکایی ها) نه تنها همکاری نکردند بلکه مجلس سنای آمریکا کارشکنی می کند. بیشتر لابی اسرائیلی در این کار نقش پررنگ دارد. آنها اصولا از اول مخالف برجام بودند.
تحریم های امریکا علیه ایران بدون امضای اوباما تمدید شد - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
آمریکا روابط ایران و روسیه را مستحکم تر می کند
نکته جالب قضیه در این است که اکثریت جمهوری خواهان موفق اعمال تحریم علیه ایران هستند در حالی که نمایندگان از حزب دموکرات که در مجلس سنای آمریکا اکثریت را به عهده دارند، بیشتر به دنبال تحریمات علیه روسیه بودند. آنها اتهامی به طور مرتب مطرح می کنند که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع ترامپ نفوذ کرد. در حالی که این اتهام هیچ وقت ثابت نشد.


جمهوریخواهان براینکه اکثریت رای نمایندگان حزب دموکرات را به دست بیاورند، روسیه را وارد این لایحه نمودند. در حالی که قرار بود که مسئله اعمال تحریمات علیه روسیه جداگانه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. طراحان پیشنهاد تحریم آمدند و اسم روسیه را در طرح اصلی وارد کردند تا به اتفاق آراء این طرح به تصویب برسد. آنها قصد داشتند که دموکرات ها و جمهوری خواهان را ترغیب کنند که با دو انگیزه متفاوت به این لایحه رای بدهند. اما در حال حاضر نمی شود قضاوت کرد که این سیاست آنها تا چه قدر نتیجه خواهد داد. متاسفانه همه چیز آماده است که این لایحه تصویب بشود. قاعدتا اگر کنگره آمریکا این طرح را به تصویب برساند و سپس آقای ترامپ آن را امضا کند، این یک رسوایی و بی آبرویی برای آمریکا خواهد شد چون که آمریکا قول داد که سیاست به سمت همکاری برود نه به سمت اعمال تحریمات جدید به بهانه های بی موردی مانند حمایت از تروریسم یا نقض حقوق بشر یا دخالت در انتخابات آمریکا و…


در واقع این امر موجب می شود که آمریکا در سطح بین المللی با انزوا رو برو گردد. بعید می دانم که اروپایی ها در خصوص این مسئله به آمریکا همسویی را نشان دهند. از طرف دیگر، این قضیه به افکار عمومی بیشتر اثبات می شود که آمریکایی ها به تعهدات خود پایبند نیستند. آنها حتی توافق پاریس را که قبلا امضا کردند، در نهایت زیر پا گذاشتند. با کمال تاسف باید گفت که دولت آمریکا در صراط المستقیم نیست. آنها خیلی از اسناد بین المللی را زیر پا گذاشتند و بحث برجام یکی از این موضوعات می تواند باشد اما آنها نمی توانند برجام را رسما زیر پا بگذارند چراکه می دانند که با اقدام قاطع ایران رو برو خواهند شد.
ولی در کل می شود گفت که بعید است این تلاش های آنها به نتیجه برسد. این که این تحریمات جدید می تواند فقط بر همکاری ایران با اروپا و کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی، هند تاثیر نچندانی بگذارد. بنابراین ایران به هر حال ایران باید اقدامات لازم را برای مقابله با این حرکت آمریکا به عمل بیاورد.
همچنین همکاری سیاسی و اقتصادی ایران با روسیه در شرایط کنونی می تواند این تحریم ها که از سوی مجلس سنا و کنگره آمریکا احتمالا وضع خواهد شد، تا حد زیادی خنثی کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала