فروپاشی وهابیت و تحولات تازه در خاورمیانه

© REUTERS / Faisal Al Nasserفروپاشی وهابیت و تحولات تازه در خاورمیانه
فروپاشی وهابیت و تحولات تازه در خاورمیانه - اسپوتنیک ایران
دوران رهبری عربستان در کشورهای عربی به پایان رسید و این کشور وارد تونل تاریک شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، روزنامه البعث در شماره روز پنجشنبه خود نوشت: دوران رهبری عربستان در کشورهای عربی به پایان رسید و این کشور وارد تونل تاریک شده است. این سرنوشت نتیجه مستقیم اشتباهات راهبردی و کشنده این کشور در سوریه است و شاید بتوان گفت که دخالت در سوریه ذره بینی بود که همه اختلال های سیاسی و اخلاقی عربستان را در تعامل با موضوعات منطقه ای و بین المللی نشان داد.
به نوشته این روزنامه، بحران جدید در زورآزمایی با قطر، خودخواهی سلمان درباره سرنوشت پادشاهی در آینده و موروثی کردن آن و بلند پروازی های پسرش از جمله ورود به جنگ های بی نتیجه خارجی، جامعه و رژیم پیر عربستان را در آستانه یک انفجار بزرگ قرار داده است.
البعث تاکید کرد: شورای همکاری خلیج فارس در پنج سال گذشته به مرگ بالینی مبتلا شده است و عربستان در کمتر از یک هفته رهبری به اصطلاح دینی خود را از داده است. قطر امروز خارج از دایره تسلط عربستان و خارج از ائتلاف های سنتی عربی قراردارد و جنگ در یمن ممکن است به نقطه آغاز خود بازگردد و بعید نیست به رقابتی شدید میان عربستان و امارات برای تسلط بر یمن منجر شود.
این روزنامه سوریه ای نوشت: عملیات انتقال حکم در عربستان اکنون به دست امارات به عنوان نماینده کنونی آمریکا در منطقه و سرنوشت تاج و تخت سلمان وابسته به اجرایی شدن تعهدات مالی عربستان در قبل و بعد از سفر ترامپ بستگی دارد. وهابیت در حال فروپاشی است و عربستان کنترل خود را از دست داده است و خاورمیانه این بار در انتظار تحولات تاریخی و مثبتی است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала