گزارش و تحلیل

حاکمان عرب چه تحصیلاتی دارند؟

© AFP 2022 / Khalil MazraawiСаммит Лиги арабских государств в Иордании
Саммит Лиги арабских государств в Иордании - اسپوتنیک ایران
Telegram
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک نشریه الوسط، چاپ بحرین مطلبی درباره تحصیلات سران کشور های عربی درج کرده که به شما تقدیم می شود.

اکنون زمان گذراندن امتحانات است و بزودی دانشجویان سال آخر دانشگاه ها گواهینامه پایان تحصیلات عالی را دریافت می کنند. آنهایی که در کاخ ها زندگی می کنند و تعیین کننده سرنوشت مردم خاورمیانه هستند، چه تحصیلاتی را کسب می کنند؟ کدامیک از شیوخ و رهبران کشور های عربی در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرده و چرا آکادمی نظامی سلطنتی بریتانیا اینقدر در بین آنها شهرت و محبوبیت دارد؟ به تحصیلات این ژنرال های خوش تیپ و روشنفکران مسلط به چند زبان بنگریم.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین
وی در سن شش سالگی به دبستان رفت. به موازات تحصیل با دقت و موشکافی به مطالعه قرآن مجید پرداخته و همچنین با کمک یک دانشمند اسلام شناس مبانی و اصول دین را فرا گرفت.
پادشاه بحرین دبستان را به عنوان شاگرد ممتاز به پایان رسانده و وارد دبیرستان لیس (Leys) در شهر کمبریج انگلیس شد. وی در آنجا به مطالعه اسلام ادامه داده و همچنین به فراگیری زبان انگلیسی پرداخت. پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان ، تابستان سال 1967 به بحرین بازگشت.
دیرتر اعلیحضرت حمد بن عیسی آل خلیفه 14 سپتامبر 1967 وارد کالج نظامی شهر آلدرشات در شهرستان همپشر بریتانیا شده و 16 فوریه 1968 تحصیلات را در آنجا با موفقیت به پایان رساند. وی تحصیلات عالی را به این شکل کسب کرد. پس از بازگشت به بحرین طرح تشکیل نیروهای دفاعی بحرین را تدوین کرده و این طرح در اوت 1968 به تصویب رسید.
پادشاه بحرین 21 ژوئن 1971 تحصیلات نظامی را در آموزشگاه فرماندهی نظامی ارتش آمریکا در منطقه فورت ایونوورت ایالت کانزاس آمریکا آغاز کرد.
وی نشان آزادی ایالت کانزاس را دریافت کرده است. پادشاه بحرین در اوقات فراغت از تحصیل در آموزشگاه نظامی تحصیلات دوم را کسب کرد. 31 ماه مه 1972 عنوان خبرنگار خارجی را در کالج صنعتی نیروهای مسلح آمریکا در شهرستان کلمبیا واشینگتن دریافت کرد.
وی در 9 ژوئن سال 1973 به عنوان شاگرد ممتاز در رشته رئیس ستاد مشترک از آموزشگاه فرماندهی نظامی ارتش آمریکا فارغ التحصیل شد. 26 ژوئن 1972 به خاطر موفقیت های خود به دریافت گواهینامه نظامی افتخاری آمریکا مفتخر شد. نام وی در لوحه افتخار بهترین افسران این آموزشگاه قرار داشت.

ملک سلمان ابن عبدالعزیزآل سعود ، پادشاه عربستان سعودی

تحصیلات ابتدایی را در دبستان شاهزادگان در ریاض به پایان رساند که ملک عبدالعزیز ابن سعود آنرا برای فرزندان خود در سال 1937 تاسیس کرده بود تا آنها اصول دین، قرآن کریم و علوم معاصر را فرا بگیرند.
عبدالفتاح خلیل السیسی، رئیس جمهور مصر
در سال 1977 از اکادمی نظامی فارغ التحصیل شد و در نیروی زمینی خدمت می کرد.
صباح الاحمدالجابر الصباح، امیر کویت
در مدرسه مبارکیه تحصیل کرد. شیخ احمد الجابر الصباح، پدرش وی را برای تحصیل و کسب تجارب و مهارت های سیاسی به تعدادی از کشور های اروپایی و آسیایی اعزام کرد.
شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر
در سال 1997 دیپلم دبیرستان شربورن (Sherborne School) بریتانیا را دریافت کرد و سپس از آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهورست (Royal Military Academy Sandhurst) بریتانیا فارغ التصیل شد. وی علاوه بر زبان عربی به زبان های انگلیسی و فرانسوی به خوبی مسلط است.
شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رییس دولت امارات متحده عربی
تحصیلات ابتدایی خود را مدرسه شهرالعین کسب کرد که شیخ زاید پدرش در این دومین شهر بزرگ امارت ابوظبی تاسیس کرده بود.
قابوس بن سعید آل سعید، سلطان عمان
تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر صلاله انجام داد. پدرش در سپتامبر 1958 وی را به انگلیس اعزام کرد و در آنجا به تحصیلات خود در مدرسه سافولک (Suffolk) ادامه داد. در سال 1960 وارد آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهورست شد و مدت دوسال علوم نظامی را در آنجا فرا گرفت. وی با درجه ستوانی از این آکادمی فارغ التحصیل شد. اندکی بعد به یکی از گردان های نظامی مستقر در آلمان پیوست و مدت شش ماه در آنجا خدمت کرد. سپس وی به بریتانیا بازگشت و در آنجا دوره آموزشی ویژه برای مطالعه سیستم خودگردانی محلی را طی کرد. قابوس در سال 1964 به کشورش بازگشت.
بشار اسد، رئیس جمهور سوریه
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دمشق انجام داد و سپس دانشجوی رشته پزشکی شد و در سال 1988 دیپلم پزشکی را دریافت کرد. سپس اسد به کار در بیمارستان نظامی شهر تشرین پرداخت و در سال 1992 برای ادامه تحصیل در رشته چشم پزشکی عازم بریتانیا شد. وی در سال 1994 به سوریه بازگشت.
اسد علاوه بر زبان عربی به زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی بطور کامل مسلط است. بشار اسد همچنین در سپاه پزشکی نظامی ارتش سوریه خدمت کرده و پس از چند سال خدمت در ارتش در سال 1999 درجه سرهنگی را دریافت نمود.
فواد معصوم، رئیس جمهور عراق
تا 18 سالگی تحصیلات دینی خود را در شمال عراق انجام داد و سپس برای ادامه تحصیلات و دریافت درجه کارشناسی در دانشکده حقوق اسلامی دانشگاه الازهر به قاهره رفت. دیرتر درجات کارشناسی ارشد علوم اسلامی و دکترای فلسفه را دریافت کرد.
عبدالله دوم ابن حسین الهاشمی، پادشاه اردن
تحصیلات ابتدایی را در کالج اسلامی شهر امان کسب کرد و سپس در کالج سن ادموند انگلیس (St Edmund's College) ، مدرسه ایگلبروک (Eaglebrook School) و آکادمی دیرفیلد (Deerfield Academy)آمریکا به تحصیلات خود ادامه داد. وی دوره دانش افزایی در کالج پمبروک در آکسفورد را طی کرده و در سال 1980 آنرا به پایان رساند. سپس برای تحصیل وارد آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهورست بریتانیا شده و اندکی بعد به سواره نظام سلطنتی این کشور پیوست. یک سال بعد درجه ستوان دومی را دریافت کرد. عبدالله دوم در سال 1987 دوره کارشناسی مدرسه دیپلماسی دانشگاه جورج تاون امریکا را به پایان رساند.
محمد ششم، پادشاه مراکش
پدرش وی را در سن چهار سالگی برای تحصیل به مدرسه واقع در کاخ سلطنتی در رباط فرستاد. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه "میدیا" و تحصیلات متوسط را در انستیتوی "مولوی" انجام داد. محمد ششم در ژوئن 1981 درجه کارشناسی را دریافت کرده و در دانشکده علوم حقوقی، اقتصادی و اجتماعی دانشگاه محمد پنجم در رباط به تحصیلاتش ادامه داد. در سال های 1987 و 1988 دو درجه کارشناسی دیگر در رشته های علوم سیاسی و حقوق عمومی دریافت کرد. در سالهای 1988 و 1989 دوره شش ماهه کارآموزی را در دفتر ژاک دلور، رئیس وقت کمیسیون اروپایی طی کرد. 29 اکتبر سال 1993 با دفاع از رساله دکترای خود با موضوع "همکاری اتحادیه اروپا و مغرب عربی" به عنوان شاگرد ممتاز از دانشگاه نیس سوفیا آنتی پولیس فرانسه فارغ التحصیل شد. 22 ژوئن سال 200 دانشگاه جرج واشینگتن آمریکا درجه دکترای افتخاری را به وی تقدیم کرد.

عمر حسن احمد البشیر، رئیس جمهور سودان
در سال 1967 از آکادمی نظامی سودان فارغ التحصیل شد. در سال 1981 میلادی درجه کارشناسی علوم نظامی را در دانشگاه فرماندهی و مدیریت دریافت کرد. سپس در سال 1983 درجه کارشناسی ارشد علوم نظامی را در مالزی دریافت کرد و در سال 1987 به عضویت آکادمی علوم سودان در آمد.
عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر
پس از پایان تحصیلات متوسطه در سال 1956 در سن 19 سالگی وارد صفوف ارتش آزادی بخش ملی الجزایر شد.

الباجی قاید السبسی، رئیس جمهور تونس
درجه کارشناسی ارشد در رشته حقوق را در سال 1948 در دانشگاه شهر دیژون فرانسه دریافت کرد. در سال 1949 برای ادامه تحصیل به پاریس رفت. در سال 1952 پس از پایان تحصیلات خود به تونس بازگشت.

محمود عباس، رهبر فلسطین
تحصیلات متوسطه و عالی خود را در سوریه انجام داد و سپس از دانشکده حقوق دانشگاه قاهره فارغ التحصیل شد. در سال 1982 تحصیلات عالی خود را در رشته علوم سیاسی در داشنگاه دوستی ملل روسیه به پایان رساند. در سال 1984 از رساله دکترای خود با موضوع "روابط مخفیانه آلمان نازی و جنبش صهیونیستی" دفاع کرد که دیرتر این رساله تحت عنوان "روابط رهبران آلمان نازی و سران جنبش صهیونیستی" توسط بنگاه چاپ و نشر"دار ابن رشد" به چاپ رسید.
محمد ولد عبدالعزیز، رئیس جمهور موریتانی
توسط مقامات موریتانی برای تحصیلات نظامی به مراکش اعزام شد و در رشته افسر مکانیک از آکادمی نظامی شهر مکناس مراکش فارغ التحصیل گردید.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала